Lydia Freimane

lydia-freimane-jpg2_ lydia-freimane-jpg3_

Mieszaniec róży rugosa

Hodowca – Dzidra Rieksta, rok 1978. Tak mówił stan wiedzy na rok 2012. Jednakże dostępne na rok 2020 opisy stanowią inaczej. Otóż wg. nich autorem tej róży jest Roberts Abolins, z gospodarstwa doświadczalnego Iedzeni w połowie lat 60 ubiegłego wieku. Rok 1978 to  data rejestracji.

lydia-freimane-jpg4_ lydia-freimane

Kwiaty – różowe, średnicy 8 – 11 cm, złożone z 20-25 płatków.Kwitnie pojedynczymi kwiatami lub w kwiatostanach do 5 szt. kwiatów. Powtarza kwitnienie, ale z dostępnych opisów odmianowych i ze sposobu kwitnienia innego mieszańca tego hodowcy/Ritausma i Zaiga/, pośrednio można wywnioskować, że nie jest ono/powtórne/ zbyt obfite. Niezbędne jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

lydia-freimane lydia-freimane9 lydia-freimane1

lydia-freimane7 fotografie – w rosarium Pani Małgorzaty Kralki 2013 .

Zapach – Zapach mocny.

Krzew wysokości około 150 – 200 cm o regularnym, rozłożystym, zaokrąglonym pokroju. Mrozoodporność podawana jest na ogół jako 5 strefa usda.

Liście – oliwkowo zielone do ciemno zielonych o skórzastej fakturze, listki zaokrąglone, wyglądem bardzo podobne do ulistnienia Zaigi -kwiaty również. Odporne na choroby grzybowe. Jej piękna bujna zieleń jest obok kwiatów niewątpliwie drugą ozdobą tej odmiany.

Liście – ciemno zielone , stosunkowo duże.

Pochodzenie -

Fotografie Małgorzata Kralka i Marian Sołtys wykonane w ogrodzie Pani M. Kralki.

Napisz komentarz