Morden Fireglow

morden-fireglowa morden-fireglow

Krzewiasta, mrozoodporne róże kanadyjskie z serii Parkland.

Hodowca Henry H. Marschall, rok 1076.

Kwiaty pomarańczowo czerwone do czerwonych, jaskrawe. Średnica 8cm, złożone z 20-25 płatków o czerwonym rewersie. Kwitnie niewielkimi kwiatostanami złożonymi z do 5 kwiatów, kwiaty nigdy nie rozwijają się do końca.Nie jest zbyt obficie kwitnąca.  Jej kwiaty to w rzeczywistości trudna do opisania mieszanka barw. Kwitnienie jej koncentruje się głównie w czerwcu.

„Morden Fireglow” była opracowana poprzez dobór rodziców na podstawie oznaczenia chromatograficznego zawartości pigmentu antocyjanowego  . Ta odmiana łączy zimotrwałość z unikalną szkarłatno-czerwoną barwą kwiatu, kolor rzadko spotykany w mrozoodpornych  różach. ”Morden Fireglow” ma wysoki poziom pelargoniny, pigmentu odpowiedzialnego za  ten unikalny odcień kwiatów.

fireglow fireglow

fireglow2 fotografie – kolekcja własna 2019

Zapach śladowy.

Krzew wysokości do 120cm, ale w rzeczywistości chyba  rośnie mniejszy. Wymagał więc będzie by posadzić go na bardziej eksponowanym miejscy by był bardziej widoczny.  Zakłada duże owoce. Mrozoodporny. Wymaga jednakowoż trochę czasu na zaadaptowanie się do nowych warunków. W opisie tej odmiany sporządzonym przez hodowców z Morden, znalazłem taką uwagę, że odmiana ta winna być uprawiana na własnych korzeniach.

Liście -  jasno zielone, półmatowe. Podatne na czarną plamistość.

Pochodzenie –   Po stronie matki jest to trójpokoleniowy mieszaniec mający w składzie genów Arkansana, Asiniboine i Prairie Princess. Jako dawca pyłku wystąpiła Morden Cardinette.

 

Napisz komentarz