Morden Centennial

morden-centennial morden-centennial

Krzewiasta, Kanadyjskie róże mrozoodporne z serii Parkland wywodzące się ze stacji doświadczalnej Morden.

Hodowca – Henry H. Marshall, rok  1972.

morden-cetennial morden-cetennial5 morden-cetennial6

morden-cetennial7 fotografie – kolekcja własna.

Pierwszym hodowcą, który w Morden zajął się tematem powtarzających kwitnienie , mrozoodpornych róż był William Godfrey. Po odejściu Godfrey’a w 1946 roku,  głównym ogrodnikiem w Morden został Bert Harp, przeszedł on na emeryturę w 1969 roku. Z kolei Bert Harp został zastąpiony przez Henry’ego Marshalla /1916 – 1994/.

morden-centennial-2 morden-centennial

Ponieważ   Harp nie pozostawił zapisków ze swojej pracy hodowlanej,  , więc Marshall zaczął w Morden w 1970 pracę z różami na linii opartej na Rosa arkansana . Opracował tę linię na stacji badawczej Brandon, Manitoba. „Assiniboine” i „Cuthbert Grant” to dwa przykłady z jego wczesnych sukcesów. Marshall używał ich potem wielokrotnie i z dobrymi efektami w Morden.  Gdy w roku 1981 przeszedł na emeryturę, prace te kontynuowała jego asystentka , Lynn Collicut.

Kwiaty różowe. Średnica około 8cm, złożone z ponad 40 płatków. Kwitnie kwiatostanami złożonymi z kilkunastu kwiatów. Powtarza kwitnienie.

morden-centennial-jpg2_-jpg3_ morden-centennial-jpg2_

morden-centennial Fotografia Marian Sołtys w ogrodzie Pani Małgorzaty Kralki 2012, oraz kolekcja własna.

Zapach umiarkowany.

Krzew wysokości do 120cm. Mrozoodporny.Posadziłem ją u siebie jesienią 2012.

Liście ciemno zielone półmatowe o dobrej odporności na choroby grzybowe.

morden-centennial2 morden-centennial5_0 morden-centennial_0 morden-centennial

To wszystko co napisałem jest prawdą, ale brakuje mi tu jakiegoś osobistego komentarza. Jest to piękna odmiana, ale jak gdyby jej jeszcze czegoś brakowało, jakiegoś ostatecznego szlifu. Kwiaty ma piękne, zwłaszcza w pierwszej fazie rozwoju, ale zbyt szybko się otwierają i wówczas już nie są tak atrakcyjne. Zakłada dużo pomarańczowoczerwonych owoców, bardzo dekoracyjnych – jednakże nie wydaje mi się by to była wystarczająca rekompensata. Tak więc ładna róża, ale…

morden-centennial-86 morden-centennial5 morden-centennial

Pochodzenie – podaję z Modern Roses 10. Prairie Princess x [White Bouquet x /J.W. Fargo x Assiniboine/]

Wg. innego źródła – roślina mateczna – White Bouquet x /r.arkansana x Assiniboine/

dawca pyłku – Prairie Princess x [ Caroussel x /Morning Star x suzanne/] podaję za opracowaniem „Winter hardy roses from agriculture Canada”

Nazwa nawiązuje do stulecia miasta Morden założonego w roku 1882.

mural8

Mural Róża -  znajduje się na wschodniej ścianie Boundary Trail Place  130 Stephen Street  stacji badawczej Morden, gdzie powstały róże należące do Parkland Series. Został zaprojektowany i ręcznie namalowany przez artystkę Irene Peters. Ten obraz przedstawia znaną z wytrzymałości różę Morden Centennial  – jedną z serii róż z Parkland, które zostały opracowane przez dr Henry Marshalla. Odsłonięcie muralu miało miejsce 19 lipca 2008 r. I było częścią „Projektu Duch Chautauqua” – 2008

Napisz komentarz