Alberich

alberich-773

alberich-774 Fotografie: Marian Sołtys rosarium Pruhonice 2011.

Polyantha.

Synonim - Happy .

Hodowca – De Ruiter, rok 1954.

Kwiaty drobne, nie większe jak 2-3cm w kolorze wiśniowo czerwonym. Kwitnąc zawiązują się w niezwykłej obfitości zakrywając liście, powtarza kwitnienie.

Zapach -nie pachnie.

alberich alberich

Krzew kompaktowej, zwartej budowy wysokości około pół metra i podobnej szerokości. Odmiana o wszechstronnym zastosowaniu od niskich rabat, do przednich szeregów rabat mieszanych, ale i również do uprawy na tarasach ze względu na zwarty pokrój.

Liście ciemno zielone, błyszczące, bardzo zdrowe.

Pochodzenie: Robin Hood x Katharina Zeimeth.  Jeżeli interesuje nas bardziej bujny wzrost to nie ma problemu. W roku 1956 wyselekcjonowano odmianę o wzroście około 150cm, taki mini klimber a całkiem niedawno , już w tym wieku Barbara Gordon wypatrzyła sport od Albericha dorastający nawet do 3m wysokości nazywając go Climbing Alberich.

Fotografie: Marian Sołtys rosarium Pruhonice 2011.

1 komentarz do “Alberich”

  1. Katarzyna Wolska napisał:

    Mam tę odmianę w wersji climbing od jakiś 10 lat. Kiedy kwitnie wygląda jak pożar w ogrodzie, rzeczywiście, nie widać liści. Niestety, od trzech sezonów moje dwa krzewy rosnące w różnych miejscach ogrodu nie powtarzają! Co może być tego przyczyną? Przycinanie po kwitnieniu nic nie zmienia (a kwitły dawniej do mrozów). Czy to jakieś uwstecznienie? Powrót do odmiany matecznej? Czytałam Pańskie uwagi dotyczące rewersji New Dawn po przemarznięciu. Ostatnie zimy były łagodne, zatem chyba nie to jest przyczyną braku kwitnienia.
    Proszę o podpowiedź.

Napisz komentarz