Ceska Pohadka

ceska-pohadka-695 ceska-pohadka-696

Polyantha.

Synonim – W zasadzie nie występują różnice w nazewnictwie, ale poszczególne egzemplarze tej odmiany różnią się w odcieniach różu. Na tyle istotnie, że opatruje się jest dodatkowymi określeniami pochodzącymi zapewne od miejsca występowania. Wiąże się to z naturalną łatwością  polyant do wydawania kolejnych mutacji. Jako ,że Ceska Pohadka jest sama mutacją, dlaczegóż by miała nie wydać kolejnych mutacji. W ten to sposób mamy mutacją Ceska pohadka /Na Slupi/ czy Ceska pohadka /Olomouc/.Prezentowany przeze mnie wariant pochodzi z Pruhonic. Dla mnie wzorca poprawnościodmianowej jeżeli chodzi o Czeskie róże.

ceska-pohadka

Hodowca – Wyselekcjonował Jan Bohm w roku 1933.

Kwiaty różowe. Pisałem wcześniej o jej zmienności kolorystycznej w zależności od egzemplarza, zapewne pochodnej od warunków uprawowych, ale w ramach tego samego egzemplarza też trudno mówić o jakiejś stabilności. Ich kolorystyka fluktuuje między jasno a ciemno różowym. Kwiaty do 4 cm. średnicy, rozetowe złożone z około 20 płatków.

Jan Bohm zwykł urozmaicać swój katalog oferowanych róż , wierszykami swojego pióra. Tak oto skomentował ową zmienność kolorystyczną tej odmiany: Cytuje za jego książką Blatnenske Kralovny, strona 67.

„Tam gdzie spojrzysz , mały ogródek,

A w tym ogródku jest miejsce na różę -

Ceska Pohadka.

Czeskie bajki są tak barwne

Jak jej kwiaty -

Trzy barwy na jednym krzewie.”

Zapach – nie pachnie.

Krzew wysokości do 90cm. Pędy i ogonki liściowe przebarwione na brunatno czerwony kolor.

Liście jasno zielone, półmatowe. Odporne na czarną plamistość.

Pochodzenie: Sport od Golden Salmon.

Fotografie: Marian Sołtys w rosarium Pruhonice 2011 i Elżbieta Szczerba Borova Hora.

Napisz komentarz