Karkulka

karkulka-119 karkulka-118

Floribunda/mieszaniec róży polyantha/, a właściwie powinienem napisać prześliczna floribunda. Róża wyhodowana przez czeskiego hodowcę Josefa Urbana w roku 1986, czyli wówczas, gdy znanym hodowcom europejskim jeszcze nie śniło się, że za 20 lat też będą takiego rodzaju róże sprzedawać. Kwiaty w zasadzie pojedyncze, ale składające się z 10-15 płatków ułożonych z reguły w dwu okółkach. Średnica kwiatu około 7cm. Warto poświęcić kilka słów by omówić interesującą kolorystykę tej róży. Ogólnie możemy powiedzieć , że jest w kolorze czerwonym, ale jednocześnie płatki są jak gdyby cieniowane jaśniejąc ku swej nasady.

karkulka-196a

Krzew nieduży, do 60cm wysokości, liście ciemno zielone, błyszczące. Bardzo dobra odporność na choroby grzybowe.

Przodkowie nieznani. Spotkać się jeszcze możemy z identyczną różą , ale w jasno czerwonym kolorze. To sport, który wyselekcjonował z Karkulki,  w parę lat później J. Strnad a nazwał Svetla Karkulka. Odmiana ta nie ma już tak trafnie dobranej nazwy bo to już ani czerwony kapturek bo jest jasno różowa , prawie biała ami też kapturek bo to solidnych rozmiarów róża dorastająca do 1m wysokości.

karkulka karkulka2

Fotografia – Przez uprzejmość Pani Małgorzata Kralka, rosarium Ołomuniec 2013.

Strnad dobrze wykorzystał jej powinowactwo z polyanthami i ich skłonnościami do mutacji gdyż  jeszcze wyselekcjonował Karkulkę w różowym kolorze, którą nazwał Karkulka Mutace i  chyba najbardziej interesującą z całej rodziny kapturków tj. Karkulka Mini . Mamy tu już całkiem karłową roślinę, miniaturkę o wzroście do 50 cm i kwiatach średnicy 4cm. Zdecydowanie najpiękniejsza z całej rodziny.

Karkulka to po czesku Czerwony Kapturek. Mamy więc już trzeciego czerwonego kapturka wśród róż. Pierwszy był Geschwind, po nim właśnie omawiany Czerwony Kapturek a trzeci to Kordes.

Fotografie: Marian Sołtys rosarium Pruhonice i Borova Hora 2011

Napisz komentarz