Tam O’Shanter

tam-oshanter Fotografie: Przez uprzejmość Pani Julia Tadeusz.

English Roses, wyhodowana przez Davida Austina w roku2009. Kwiaty średnicy około 8cm, złożone z maksymalnie 25 płatków  tworzących luźną rozetę, ciemno różowe o wyraźnie przebijającej fioletowej tonacji. Zapach umiarkowany, owocowy. Nadają się na kwiat cięty.

tam-oshanter tam-oshanter3

tam-oshanter2  Fotografie wykonane w Kew Garden 2016 .

Krzew  dorasta do mniej więcej dwu metrów wysokości a pokrój jego jest nieco niechlujny. Razi to nieco, tym bardziej , że przyzwyczailiśmy się już do tego, że nowsze odmiany Austina tworzą z reguły ładnie uporządkowane, schludne krzewy. prowadzony więc będzie zapewne jako forma kolumnowa.

W 2009 roku, a więc w roku wyhodowania tej odmiany, przypadała 250 rocznica  najwybitniejszego szkockiego poety Roberta Burnsa/1759-1796/.którego pamięć Szkoci zwykli czcić narodowym świętem i ceremoniałem wypicia whisky przed pomnikiem poety.Data jego urodzin to nieoficjalne narodowe święto Szkotów. Tam O’Shanter to bohater wiersza , w którym to ma szczęście uciec od czarownic po zbyt długim wieczorze spędzonym w karczmie po dniu targowym. Tam O’Shanter to również  słynne szkockie nakrycie głowy noszone przez mężczyzn. nosił go na ten przykład generał Neil Ritchie  podczas II wojny Światowej.

 

Napisz komentarz