Micurin

micurin-bohm-398-a micurin-bohm-399-a

Mieszaniec róży wichury, wyhodowana została w roku 1936 przez czeskiego mistrza Jana Bohma. Kwiaty w kolorze ciemno różowym do czerwonego z tendencja do wpadania w fioletowe tony w czasie przekwitania. Kwiaty średnicy około 5cm złożone z   15-25 płatków. Niestety nie wiem jak u niej z zapachem, nie odnotowałem tego. Zapewne bez zapachu. Kwitnie raz w sezonie, bardzo obficie, tworząc kwiaty zarówno na końcach pędów jak i na bocznych rozgałęzieniach.

Jest to róża krzewiasta, parkowa o pędach dorastających do 150-200cm. Zdecydowanie myli się tu HMF określając jej wysokość ponad 3m. Liście jasno zielone, półmatowe. Bardzo odporna na choroby grzybowe. Obserwując jej mocne, wieloletnie pędy u egzemplarza rosnącego w Arboretun Borova Hora, zakładam, że jest to odmiana której odporność mrozowa możemy określić na co najmniej 5 strefę usda.

Pochodzenie: Rosa wichuraiana x Himmelsauge.

Do wpisu opisującego różę Zarja Micurina jeden z czytelników zamieścił dowcip o Miczurinie. Spróbuję i ja. „Co było największym sukcesem Miczurina? Wyprodukowanie hybrydy psa i jabłonki. Hybryda szczeka, ilekroć złodziej próbuje ukraść jabłka, i sama się podlewa”.

Fotografie: Marian Sołtys rosarium Borova Hora 2011 .

Napisz komentarz