L’Orleanaise

lorlenaise-galicja-2011-651a lorlenaise-galicja-2011-652a lorlenaise-galicja-2011-653a

Boursault. Wyhodowana przez Alcide Vigneron w roku 1899. Kwiaty różowe , jaśniejące z wiekiem. Cecha ta doprowadza w efekcie do do ciekawych efektów kolorystycznych. Na przykład płatki zewnętrze kwiatów stają się prawie białe, gdy natomiast centrum kwiatu pozostaje ciemno różowe. Akurat na dzień gdy ją fotografowałem nie udało mi się zarejestrować tego interesujące go efektu.Kwiaty płaskie, średnicy do 8cm złożone są z ponad 40 płatków, tworzących rozetę z oczkiem. Kwitnie raz w sezonie, pachnie ale bardzo słabo.

Odmiana ta jest dużym krzewem , wysokości około 2m, mającym cechy klimbera o dość bezładnie splątanych pędach.Ze względu na swoje bezkolcowe, lub prawie bezkolcowe pędy odmiana ta będzie doskonałym nabytkiem służącym do okrycia na ten przykład kratek werandy czy innych wrażliwych miejsc w ogrodzie.

Pochodzenie: Madame Sancy de Parabere x Rosa florida .  B. Dickerson  jako dawcę pyłku podaje  inną różę boursault tj. Calypso. The Old Rose Adventurer na stronie 274 .

Fotografie: Marian Sołtys rosarium Borova Hora 2011

Około roku 1820, Henry Boursault/1752-1842/, przy Rue Pigalle miał największą kolekcję róż w Paryżu. Dawniej uważano, że rodzicami /biologicznymi/ róz boursault miały być rosa pendulina i jakaś chińska. Jednakże ostatnie badania genetyczne wykluczyły  tą opcję na rzecz rosa blanda/rosa labrador/.

Wówczas ta klasę róż zwano r.x hieritieranea od nazwiska francuskiego botanika L’Heritiera z Brutelle. Znamy je z przedstawień Redoute’a a tak nazwał je Thory.

Ta grupa róż była pozbawiona kolców, miała czerwono brązowe pędy gdy rosła na słońcu a zielone gdy w cieniu matowo zielone liście i charakteryzowała się wczesnym kwitnieniem.

Z róż tej grupy należy wymienić: Blush Boursault, Dorote Heidorn, L’Heritiera, Madame Sancy Parabere, L’Orlenaise, Amadis, Calypso, Florida Rose,  Morletii, Maheca, Reversa, Zigeunerblut.

J.F.Boursault/1752-1842/ francuski aktor i reżyser teatralny a także bisnesmen. Po opuszczeniu sceny dorobił się bowiem fortuny na ściekach. Po czym zgromadził liczącą się kolekcję malarstwa, stworzył też słynny ogród Pigalle, gdzie to zgromadził szereg rzadkich roślin. Sprowadził też do Francji r. multiflora i rosa bankasiae. To on  przyczynił się do powstania róż Boursault.

Napisz komentarz