La Perla

la-perla-bagatelle-331 la-perla-bagatelle-332 la-perla-bagatelle-483

la-perla-bagatelle-484 Fotografie: Marian Sołtys Rosarium Bagatelle 2011.

Mieszaniec herbatni wyhodowany w firmie  Kordes & Sons  w roku 2008, przez Thomasa Prolla. Synonim – KOrpenparo lub Schloss Godens Rose. Kwiaty bardzo duże o średnicy ponad 10cm, kremowe o zewnętrznych płatkach jaśniejszych, prawie białych, często o zielonkawym odcieniu. Zapach umiarkowany.

la-perla

la-perla2  Fotografie – Nina Wroobel, różanka ogrodu botanicznego w Bronx.

Krzew wysokości około 100cm o typowym dla mieszańców herbatnich wyprostowanym pokroju. liście duże, ciemnozielone, błyszczące o bardzo dobrej odporności na choroby grzybowe. Posiada niemiecki certyfikat jakości ADR za rok 2009 oraz Trial Ground Certyficate RNRS również za rok 2009.

la-perla3 laperla2

la-perla Fotografie: Marian Sołtys Święto róż Końskowola 2015 .

Nie pomylmy tej odmiany – celowo podałem nazwy synonimiczne z inną La Perla Kordesa – floribundą z wcześniejszego okresu oraz z będącą równolegle w obrocie handlowym, również La Perla Kordesa – różą szklarniową, której znakiem rozpoznawczym są zielonkawo zabarwione zewnętrzne płatki.

Chrzest tej róży odbył się na zamku Godens w czasie fety różanej 31 maja 2008 roku. Hodowca T. Proll , tak zachwalał swa nowa odmianę: „La Perla ze swoimi dużymi , osadzonymi pojedynczo na pędach , pachnącymi , kremowymi kwiatami doskonale uosabiają charakter róż historycznych. Łączy i nawiązuje do przeszłości w sposób doskonały idealnie nadając się do uroczystości w tak szacownym miejscu jak zamek Godens.” Szampan zaordynowany przez Panią Heidi hrabinę Wedel w sposób doskonały nadał ramy tej podniosłej uroczystości nazewnictwa.

 

 

Napisz komentarz