Cariad

cariad-bagatelle-562 cariad-bagatelle-563 cariad-bagatelle-564

English Roses. Hodowca Dawid Austin rok rok hodowli 2010.Tak, tak. To austinka! Gdy zobaczyłem tą różę w rozarium Bagatelle, kilkakrotnie sprawdzałem czy prawidłowo odczytuję tabliczkę z opisem odmianowym, czy aby nie pomylona.Przywykłem już do tego, że inni hodowcy starają się wypuścić na rynek odmiany podobne do austinek, ale żeby Austin” leciał” pod Meillanda to widzę po raz pierwszy!

cariad-929 cariad-930 cariad-931

cariad-engl Fotografie – Regent’s Park , queen Mary Garden 2016.

Kwiaty kształtu kamelii, ciemno różowe, półpełne nie więcej niż 15 płatkowe, rozwijają się z cienkich i wąskich/szczupłych/ pąków, wyraźnie płowiejąc z wiekiem. Zapach kwiatów też się zmienia. W początkowej fazie rozwojowej kwiatu jest ostrzejszy owym austinowskim posmakiem mirry a potem staje się łagodny herbatni.  Nieco odmienne niż u  przeważającej liczby róż Austina, kwitnienie ma charakter ciągły.

cariad

cariad932 Fotografie – Regent’s Park , queen Mary Garden 2016.

Krzew osiąga wysokość do 120-13cm, bardzo dobrze się krzewiąc. Roślina dobrze zadomowiona potrafi rozrosnąć się do 1m średnicy, należy więc przewidzieć dla niej odpowiednią ilość miejsca na rabacie. Liście szaro zielone o bardzo dobrej odporności na choroby grzybowe.

Pochodzenie: Nieujawnione. Cariad , to po walijsku „miłość”. Fotografie: Marian Sołtys rosarium Bagatelle 2011.

Napisz komentarz