Bożena Nemcova

bozena-nemcova-galicja-2011-208a

bozena-nemcova-856 Fotografie: Marian Sołtys rosarium Pruhonice 2011.

Mieszaniec róży wichury/mieszaniec herbatni/. Wyhodowana została przez wybitnego Czeskiego rosarianina Jana Bohma w roku 1931. Bohm, uznał ją za swoją najlepszą hodowlę z lat trzydziestych.Mimo upływu lat, nic się nie zestarzała.

bozena-nemcova

bozena-nemcova fotografie – kolekcja własna.

Kwiaty średnicy do 15 cm złożone z 25-40 płatków rozwijają się z czerwono różowych, bardzo długich, spiczastych pąków. Kwiaty w kolorze ciemno różowym do lawendowowo różowego z jaśniejszymi zewnętrznymi płatkami. Rewersy płatków w kolorze ciemno różowym. Kwiaty jej cechuje mocny zapach do złudzenia przypominający zapach róż centifolia.

bozena-nemcova-galicja-2011-209a

bozena-nemcova-galicja-2011-210a Marian Sołtys rosarium Borova Hora 2011.

Krzew wysokości około 80cm, bardzo rozgałęziony. Tak jak kwiaty wyglądają przykładnie jak powinny wyglądać kwiaty mieszańców herbatnich ,zwłaszcza pąk jest wyjątkowej urody, tak krzew  swym pokrojem bardziej przypomina niektóre róże angielskie Austina jak np. Pilgrim. Liście ciemno zielone półmatowe. Wydaje się być podatna na porażenie przez mączniaka prawdziwego. HMF definiuje jej mrozoodporność na 4 strefę usda.

1bozena-nemcova bozena-nemcova2 bozena-nemcova

fotografia obok – kolekcja własna.

Pochodzenie: Sylvia – nieistniejący już mieszaniec róży wichury W. Paula x Priscilla.

Bożena Nemcova/1820-1862/ Czeska pisarka, prekursorka prozy czeskiej, zwana też matką prozy czeskiej.

Fotografie: Różę tą zakupiłem w szkółce *obchod s ruzemi*  jesienią 2011.

bozena-nemcova-i-singing bozena-nemcova2

Jan Bohm zwykł urozmaicać swój katalog oferowanych róż , wierszykami swojego pióra. Tak oto skomentował  wartość tej odmiany: Cytuje za jego książką Blatnenske Kralovny, strona 71.

Napisz komentarz