Irena Sendlerowa

irena-sendlerowa irena-sendlerowa-jpga_ irena-sendlerowa

Mieszaniec herbatni.
Róża Szilwestra Gyory, wyhodowana przez niego w 2008 roku . Jest to absolutna nowość. Gyory odmiany tej jeszcze nawet nie zaewidencjonował na swojej stronie internetowej.  O istnieniu tej odmiany dowiedziałem się z oferty handlowej czeskiego szkółkarza Miroslawa Sipa. Niezwykle orginalna  odmiana.  Kwiaty średnicy 9-10cm, płaskie daliowatego kształtu, złożone z 50-60 wąskich płatków o delikatnym, korzennym zapachu. Kwiaty mają tendencje do przewieszania się. Poprzez kształt płatków, ich charakterystyczne odwinięcie się do tyłu, domniemywać można bliski wpływ jakiejś róży Noisette.

irena-sendlerowa irena-sendlerowa2

Krzew niewielki do 60cm wysokości, liście jasno zielone, później oliwkowo zielone  półmatowe. Wydaje się być podatna na czarną plamistość.

Pochodzenie – Pan S. Gyory podaje, że roślina mateczną była róża chińska wyhodowana przez Moore’a,  Mr. Bluebird .

irena-sendlerowa sendlerowa

Dedykowana wielkiej Polce Irenie Sendlerowej/1910-2008/, już po jej śmierci. Miałem okazję rozmawiać z Panem S. Gyory. Tak uzasadnił swoją decyzję: ” Gdy dowiedziałem się do uratowania jak wielkiej ilości istnień ludzkich Pani Irena przyczyniła się, pomyślałem: „To kobieta o wielkim sercu. Zasługuje na piękną różę”.

Fotografie wykonane we własnym ogrodzie.

Napisz komentarz