Eblouissant

eblouissant-458 Fotografia Marian Sołtys Roseraie l’Hay 2011.

Polyantha.  Zaliczana jest powszechnie do tej klasy róż choć genetycznie nie jest polyantą, ale uczyniono tak ze względu na to , że jej wszelkie cechy zewnętrzne doskonale opisywane są cechy tej klasy.

Hodowca – wyhodowana przez Eugene Turbata w roku 1918.Jej nazwa/olśniewający, oślepiający/ obiecuje w przypadku tej róży zbyt wiele, choć trzeba przyznać, że jej   purpurowo czerwone o aksamitnej teksturze kwiaty, zaskoczyć nas mogą swą niecodzienna formą. Jako, że jej płatki maja tendencję po rozwinięciu się do zwijania się w dosłownie rurki – kwiat będzie do złudzenia przypominał taki mały kwiat dalii z grupy kaktusowatych. Bardzo, żałują, że akurat w tym momencie nie mogłem na fotografii nic uchwycić gdyż akurat na roślinie było kilka rozwiniętych kwiatuszków.

eblouissant-750 eblouissant-751

Fotografie: Marian Sołtys w rosarium Pruhonice 2011.

Krzew niewielki, dziś zapewne  hodowca zaliczył by ją do miniaturek,  ponieważ jego wysokość nie przekracza 50cm. Wyróżniają go czerwone pędy i ogonki liściowe a nadto przebarwione na czerwono brunatno liście. Jako,że jest już w uprawie prawie od stulecia, bez wahania możemy zarekomendować ją jako roślinę o dobrym wigorze i odporną na choroby.

Pochodzenie: Jest to siewka Cramoisi Superieur. Winien tu jestem małą uwagę. Nie mylmy Cramoisi Superieure – polyanthy z inną słynną *Cramoisi Superieure *- różą chińską. Ta pierwsza znana jest tylko z tego, że jest rośliną rodzicielską Eblouissant, natomiast o tej drugiej  wiemy już znacznie więcej choć nie koniecznie i nie zawsze są to wiadomości sprawdzone.

Napisz komentarz