Duchesse de Rohan

duchesse-de-rohan Fotografia Pani Elżbieta Kozak.

Należy do elitarnego klubu róż damasceńskich/ lub ich mieszańców np. róż portlandzkich/ powtarzających kwitnienie.

Hodowca – Wyhodowana została przez Louisa Leveque w roku 1847.

Kwiaty – Mówiąc o tym, że powtarza kwitnienie, właściwie należałoby powiedzieć, że nie zdziwmy się jeżeli będzie powtarzała kwitnienie. Kwiaty różowe z liliowym odcieniem o średnicy 8-9 cm złożone z około 40 płatków. Pierwszy okółek płatków ma kolor nieco jaśniejszy niż pozostałe. W gorszych warunkach kwiaty mogą być półpełne, ale pachnące są zawsze a pachną miłym zapachem podobnym do centifolii. Niezbyt dobrze reaguje na niekorzystną pogodę i kwiaty jej w wilgotną pogodę będą miały tendencję do tworzenia nierozwiniętych mumii. W celu zachęcenia jej powtórnego kwitnienia, zalecane jest usuwanie przekwitniętych kwiatów.

Krzew-  w typie róż portlandzkich. Krępy i kompaktowy wysokości około 100 cm. Jednakże pomimo to pędy mogą się pokładać pod ciężarem jej kwiatów. Liście jego pysznią się soczystą oliwkowo zieloną zielenią, są niesłychanie zdrowe i odporne na choroby grzybowe. Wydaje się mieć dużą odporność mrozową 4-5strefa usda.

Przodkowie nieznani.

Rohan – znana francuska rodzina wicehrabiowska, która w późniejszym czasie zdobyła tytuły hrabiów i książąt. Duchesse de Rohan – czy chodzi tu o Catherine de Parthenay żyjącą na przełomie wieku XV i XVI słynną protestantkę?

Napisz komentarz