Clytemnestra

clytemnestra-3

clytemnestra-4 Fotografie: Przez uprzejmość Pani Elżbieta Kozak.

Mieszaniec piżmowy.

Hodowla Josepha Pembertona z roku 1915.

Kwiaty kremowe z różnokolorowymi przebarwieniami. znajdziemy na nich odcienie różowe, łososiowe i żółte. Kwiaty średnicy 5-6cm złożone z około 15-20 pofałdowanych płatków pojawiają się w niewielkich gronach po 5-6 kwiatów, powtarzając kwitnienie. Kwitnienie jesienne jest dobrej jakości.

pomimo swych rozlicznych zalet, odmiana ta nie była i nie jest zbyt szeroko znana i jest mniej popularna niż inne pembertonowskie mieszańce. Może dlatego , że jej płatki kwiatowe mocno odginają się. Ja, na ten przykład nie lubię takich klimatów.

 

Zapach Odmiana ta wyróżnia się wśród pembertian, mocnym zapachem.

clytemnestra clytemnestra

clytemnestra2 foto ms. w rosarium M. Kralki 2013.

Roślina tworzy gęsty krzew wysokości około 150 cm o przewieszających się pędach. Liście ciemnozielone o skórzastej fakturze , bardzo dekoracyjne i odporne na choroby grzybowe.Jest to zdrowa i dość łatwa w uprawie odmiana tolerująca zacienienie i gorsze warunki glebowe.W bardziej sprzyjającym klimacie bywa uprawiana , podobnie jak i inne pembertiany, jako niewielki klimber. Otrzymała złoty medal RNRS w roku 1914.

clytemnestra Fotografia – przez uprzejmość Pani Kamila Slązkiewicz Europa Rosarium Sangerhausen .

Pochodzenie: Trier x Liberty .Klitajmestra, siostra Heleny to dość ciemna postać w mitologii greckiej. Jest owocem namiętności Zeusa który to powiedzmy wprost zgwałcił Ledę. Owoc tego gwałtu również zapisał się serią zdrad i morderstw. Ciekawych szczegółów odsyłam do Ajschylosa. Inni też się parali tym mroczno krwawym tematem.

 

Napisz komentarz