Jude the Obscure

jude-the-obscure1a jude-the-obscure2a jude-the-obscure-a

English roses. Odmiana wyhodowana przez Davida Austina w roku 1995. Kwiaty ma bardzo duże o średnicy około 10cm, złożone z 55-70 płatków, żółtego koloru przechodzące do odcieni morelowych wewnątrz – a nieco jaśniejsze na zewnątrz. Najwyższej jakości i piękna. Zbudowane są z luźno ułożonych , około 40 miseczkowatych płatków. Jest to odmiana raczej do cieplejszego klimatu, gdyż czasie wilgotnej pogody, kwiaty będą miały kłopoty z rozwijaniem się. Zapach silny, korzenno owocowy z nutą egzotycznych owoców i wina.To zapach wybitny, chyba najbardziej zbliżony do wanilii. Zmysłowy, upajający i egzotyczny . D.Austin pisze, że odmiana ta walczy w jego sercu o palmę pierwszeństwa z Golden Celebration rodząc najwspanialsze kwiaty jakie kiedykolwiek widział. Trwałość kwiatu na roślinie do 5 dni.Nadaje się na kwiat cięty do wazonu.

jude-the-obscure jude-the-obscure1 jude-the-obscure3

Krzew dobrze rozgałęziony dorasta do wysokości 100cm. Liście żółto zielone, skórzaste, gładkie , lekko błyszczące.Całkowicie odporny na choroby – zwłaszcza w cieplejszym klimacie.

Pochodzenie: Abraham Darby x Windrush .Jest to wraz ze swoją poprzedniczką Windrush , jakże udany, efekt starań Austina o wprowadzenie do pakietu swoich róż koloru żółtego.

jude-the-obscure jude

Fotografie – Nina Wroobel w Brooklyn Botanic Garden 2014 .

Stare róże czarowały nas bogatą gamą barw od białego po ciemne fiolety. Jednakże kolor żółty był wśród nich nieobecny. Austin tworząc mieszańce na ich obraz i podobieństwo wprowadził do palety barw oferowanych  przez jego róże właśnie kolor żółty. „Judy the obscure” to tytuł ostatniej powieści Thomasa Hardy.Jest to opowieść o Jude Fawley, chłopce z Wessex jej zmagań: namiętności seksualnej i intelektualnej tęsknoty i ostatecznej klęsce. Mówi się , że okropności i kontrowersje towarzyszące pisaniu tej powieści, spowodowały , że Thomas Hardy odwrócił się od pisarstwa.

Fotografie: Marian Sołtys w rosarium parku Tete d’Or w Lyonie 2010.oraz druga grupa fotografii- przez uprzejmość – Julia Tadeusz z Białorusi.

2 komentarzy do “Jude the Obscure”

  1. Barbara Osuchowska napisał:

    Jude the Obscure-ma ktoś w woj.mazowieckim, jak się tam sprawdza, do jakich rozmiarów Wam rośnie w wys. i szer., niewiele miejsca- niezbędne minimum co ile cm sadzić, dobrze i obficie powtarza kwitnienie, i wreszcie czy ma mniej kolców niż inne ang. austinki?

  2. Ewa Miszczak napisał:

    Nie mam tej róży, ale jeśli chodzi Pani o bezkolcowość, to proszę rozważyć Charles Austin. Kolor zmienny od ciepłego żółtego przez morelę po blady róż. Piękny zapach, kwiat trwały i nie zwiesza główki, a cały pokrój krzewu pionowy z bardzo sztywnymi, nie pokładającymi się łodygami. W porównaniu z np. Crown Princess Margaretha zajmuje bardzo mało miejsca, rośnie wzwyż.

Napisz komentarz