Astronomia

astronomia1a astronomiaa

Synonimy – The Charlatan, Sweet Pretty, Pink sakurina.

Jest to stosunkowo świeżej daty floribunda wyhodowana przez J. Mouchotte z roku 2006.To naprawdę bardzo wyjątkowa róża, zawsze w rozkwicie. Kwiaty ma o średnicy około 7-8cm, jasno różowe, pojedyncze, pięciopłatkowe, z różowymi pylnikami. Kwitnienie ma charakter ciągły.

Zapach – Nie pachnie.

astronomia-a astronomia

Krzewy bardzo zgrabnie uformowane o średnicy około 10o-120 cm o błyszczącym, ciemno zielonym, bardzo gęstym ulistnieniu. W korzystnych warunkach klimatycznych może być prowadzona jako klimber. Pozytywnie reaguje na stanowiska słoneczne. Odmiana ta jest bardzo odporna na choroby grzybowe. Jest to róża bardzo chętnie nagradzana na różnego rodzaju pokazach różanych. Mrozoodporność wg. HMF to 6 strefa usda. Hodowcy zalecają sadzenie 3-5 sztuk tej odmiany obok siebie dla uzyskania wyraźniejszego efektu. Nadto zalecają mocne jej przycięcie na wiosnę dla utrzymania zwartego pokroju krzewów. W rabatach mieszanych, dobrze jest  dodać jej lawendę o białych lub niebieskich kwiatach, kocimiętki z rocznych dobrze zakomponuje się czarnuszka czy półkarłowe odmiany kosmosów.

astronomia astronomia

Pochodzenie; /MEIdomonac × Playboy/x Deborah . Nazwa jej odnosi się do paryskiego obserwatorium astronomicznego. Fotografie: Marian Sołtys w rosarium parku Tete d’Or w Lyonie 2010, oraz Elżbieta Sołtys w Abbaye de Valsaintes.

Sporządzając opis tej odmiany , nie wykonałem rzetelnie swojej pracy. Między innymi nie sporządziłem zestawu nazw synonimicznych. Gdy więc dostałem od Pani U. Trętowskiej całą serię fotografii róży The Charlatan – zabrałem się szparko do roboty. Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że to poczciwa, dobrze/czy naprawdę dobrze?/ mi znana Astronomia.  A oto i te fotografie:

the-charlatan the-charlatan2 the-charlatan3 the-charlatan4 the-charlatan5 the-charlatan6

Niejako w puencie tego całego niewinnego wydarzenia przyznam się , że zdarzało mi się nieraz nabyć jakiegoś krzaczora, będąc omamiony li tylko nazwą.

astronomia astronomia0 astronomia1

astronomia2 Fotografie – ogród różany Monza 2018 .

sweet-pretty

sweet-prety-2 Fotografie  w ogrodzie botanicznym Powsin rok 2019.

 

3 komentarzy do “Astronomia”

  1. S.Kicińska napisał:

    Czy można tą różę prowadzić jako okrywową? Do jakiej wysokości może wtedy dorosnąć?

  2. admin napisał:

    Hm. Można. Wiele rzeczy można, ale się nie robi.Widziałem w USA Dorothy Perkins prowadzoną jako roślinę osłaniającą nasypy kolejowe a przecie to zdrowy silny krzaczor. Okazuje się, że pozbawiona podpór pełza po gruncie. Astronomia – o ile pamiętam – ma dość sztywne pionowe pędy. One się położą ale np. na Lazurowym Wybrzeżu czy w Kalifornii. U nas pierwej wymarzną. Szkoda zachodu. Chyba że ma Pani anielską cierpliwość. Chińczycy chronią swoje owoce/jabłka czy grusze / przed chorobami grzybowymi w ten sposób, że każdy owoc jest opakowany w torebkę już na drzewie. Potrafi sobie Pani to wyobrazić w Polsce? Nawet na ogródkach działkowych tego nie widziałem. Wracając do róż. Proszę kliknąć na tag „okrywowa” i pojawi się grubo ponad setka innych , prostszych propozycji. Pozdrawiam.

  3. S.Kicińska napisał:

    Dziękuję, ma pan jak zwykle dużą siłę przekonywania.
    Mój pomysł wziął się stąd że znalazłam ją w książce niemieckiego autora jako okrywową właśnie.

Napisz komentarz