Gregor Mendel

gregor-mendel-a.jpg Gregor Mendel jest to mieszaniec herbatni wyhodowany przez Wilhelma Kordesa w roku 1923.Kwiaty o średnicy do 10cm, w kolorze czerwonym o umiarkowanie mocnym zapachu, składające się z około 25 płatków.

Krzew o luźnym, nieco nieuporządkowanym pokroju i pędach dorastających do 1m wysokości.

Fotografia: Marian Sołtys Europa Rosarium Sangerhausen 2009. Rosarianie początkowo długo nie chcieli/nie umieli/ korzystać z praw Mendla. Jak to opisowo i nieco złośliwie określił Henry Benet , hodowla róż w dominujących wówczas ośrodkach francuskich przypominała hodowlę bydła na meksykańskich preriach. Wszystko było oddane w ręce przypadku. Nic więc dziwnego, że Mendel długo by musiał czekać na różę o swym imieniu. Pierwszy dostrzegł to oczywiste niedopatrzenie W. Kordes w 1923 roku , potem Holender G. Maarse w roku 1955 wyhodowaną przez siebie floribundę nazwie imieniem Mendla. W końcu Czech J. Urban nazwie swoją krzewiastą kreację o pomarańczowych kwiatach imieniem swego rodaka, naprawiając to oczywiste niedopatrzenie.

mendel.png Grzegorz Mendel, inaczej Gregor Johann Mendel (ur. 22 lipca 1822r) czeski przyrodnik, twórca teoretycznych podstaw współczesnej genetyki, zakonnik.
Od 1857r. prowadził doświadczenia nad mieszańcami roślin, głównie odmian grochu siewnego. W wyniku tych badań , w 1866r. ogłosił pracę ” Badania nad mieszańcami roślin” w której przedstawił , że w zjawiskach dziedziczenia istnieją prawidłowości i postawił wyjaśniające hipotezy , później w pełni potwierdzone. Od 1900r. znane są one pod nazwą Prawa Mendla. Tekst o Mendlu pochodzi ze strony www.sciaga .pl

Pierwsze Prawo Mendla:
Prawo czystości gamet – mówi , że każdy z pary czynników dziedzicznych ( dziś zwanych genami ) warunkujących daną cechę organizmu , występuje w gametach pojedynczo. W wyniku połączenia się gamet przy zapłodnieniu, organizmy potomne zawierają obydwa czynniki. Ujawnienie się tylko jednego z nich, nazwał Mendel dominowaniem , a brak efektu drugiego czynnika – recesywnością.

Drugie Prawo Mendla:
Prawo niezależnego dziedziczenia się cech – stwierdza, że przy krzyżowaniu się 2 organizmów różniących się więcej niż jedną cechą – każda z cech dziedziczy się niezależnie. Tzn. gdy dwie cechy uwarunkowane są przez dwie pary czynników dziedzicznych , to przy powstawaniu gamet czynniki ( geny) należące do różnych par , łączą się dowolnie, niezależnie.

Napisz komentarz