Cathrine Kordes

cathrine-kordes.jpg

Cathrine Kordes , jest to mieszaniec herbatni Wilhelma Kordesa z roku 1929. Kwiaty krwiście czerwone o średnicy do 10cm półpełne, do 25 płatków i umiarkowanym zapachu. Pąk długi, szykowny.

Krzew o pokroju wzniesionym, liście ciemno zielone, skórzaste w młodości czerwone,bardzo odporne na choroby grzybowe, gęsto rozmieszczone na krzewie.

Pochodzenie: Superb x Sensation .Wilhelm Kordes, marzył by z użyciem tej róży wyhodować ciemno czerwonego mieszańca herbatniego.W tym celu wykonał kila krzyżówek na przykład z General Jacqueminot , ale żadna z siewek  nie była czerwona. Po wielu próbach i bezowocnym błądzeniu , Kordes stwierdził, że nie będzie możliwe uzyskanie czerwonej róży bezpośrednio od „Mme”. Caroline Testout „, więc skupił się na innych  swoich siewkach . Jednakże koniec końców laury zgarnął David Austin, który użył jej z powodzeniem w swoim programie hodowlanym uzyskując w prawdzie różową Wife of Bath, ale ta z kolei walnie przyczyniła się do do sukcesu różowej linii róż Austina,  będąc  rośliną rodzicielską nie mniej jak tuzina Austinowskich piękności. Nie ma więc wątpliwości , że pośrednio i Madamme Caroline ma swój niewątpliwy wkład w rozwój tej linii hodowlanej. Ale wracając jeszcze raz do Kordesa: nie zrezygnował on całkowicie  ze swego pierwotnego zamysłu wyhodowania róży czerwonej z użyciem Madame Caroline Testoud. mianowicie zwrócił uwagę na innego  różowego mieszańca herbatniego – Superb. Rodzicami tej róży bła właśnie Madame Caroline Testoud  z Willowmere. Otóż krzyżując ową Superb z Sensation otrzymał wspaniała, wymarzoną i jak najbardziej czerwoną  Cathrine Kordes.

Cathrine Kordes była efektem poszukiwania przez Kordesa czerwonej Madame Caroline Testout i zapewne nie zadowoliła jego, ale już to, że jest jednym z rodziców Crimson Glory jest jej wielką zasługą. Fotografia: Marian Sołtys Europa Rosarium Sangerhausen 2009.

Napisz komentarz