Awakening – Probuzeni

             awakenig        awakenig

Klimber, wyselekcjonowany przez Jana Böhma w roku 1935.Odmiana niezwykle podobna do New Dawn od której zresztą jest sportem , ale kwiaty jej są wyraźnie bardziej wypełnione, mają nawet dwa razy więcej płatków niż odmiany wyjściowej.

probuzeni-566 probuzeni-567 probuzeni-568 probuzeni-569

Nadto  Awakening wyraźnie pachnie czego nie da się powiedzieć o New Dawn. Nie jestem pewien czy dla tej pięknej róży to komplement,

probuzeni-galicja-2011-497a probuzeni-galicja-2011-498a

ale nazywana bywa ubogą krewną Souvenir de la Malmaison. Powiedziałbym raczej ,że jest to jej  pnąca wersja. Jeżeli już porównujemy ją do odmiany wyjściowej tj. New Dawn, to chciałbym pokreślić, że z powtarzaniem kwitnienia u New Dawn jest różnie. Jedne egzemplarze powtarzają kwitnienie, inne nie. Mój pierwszy New Dawn powtarzał kwitnienie, ale niestety przemarzł. Drugi egzemplarz zdecydowanie nie powtarza. Inaczej się natomiast ma sprawa z Probuzeni. Powtarzanie jest pewne i w miarę obfite. Tak, że według mojej opinii winna zdecydowanie w ofertach handlowych i w naszych ogrodach zająć miejsce New Dawn.

probuzeni-1471 probuzeni-1472 probuzeni-1473 probuzeni-1474 avakening

Krzew dorastający do 3m wysokości o dobrej mrozoodporności do -29 c.Ta piękna róża z jakiegoś powodu nie weszła do szerszego obrotu. Do życia przywrócił ją dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Mr Dick Balfour, który ją przywiózł z Czechosłowacji tuż przed upadkiem żelaznej kurtyny a wprowadzeniem do obrotu handlowego zajął się Peter Beales. Ja również niewytłumaczalnie długo zbierałem się by posadzić ją w swojej kolekcji. Ale oto i jest.

probuzeni2_0 probuzeni3_0 probuzeni_0

Liście drobne, liczne, ciemno zielone.

Pochodzenie: Sport od New Dawn . Fotografie: nr1 i 2 Dorota Blicharz Europa Rosarium Sangerhausen 2009.kolejne M.S. w Borovej Horze 2011.Natomiast ostatnie wykonała Pani Kornelia Smutek w Pruhonicach 2010.

Napisz komentarz