Rugspin

rugspin2.jpg rugspin1.jpg

Mieszaniec rosy rugosa,

Hodowca – uzyskana przez Duńczyka Valdemara Petersena w roku 1966 lub 1960- zależnie od źródła. Hodowca ten zasłynął kilkoma bardzo ciekawymi  kreacjami  i tak na przykład – Aebleblomst,Rosa helenae semiplena, Fenja, Menja, czy Aicha. Swoją szkółkę założył w roku 1930 i wkrótce jego kolekcja była największą w Danii.Po olbrzymich zniszczeniach  w kolekcjach francuskich i niemieckich w czasie II wojny,  to jego kolekcja była tą z której wszyscy czerpali materiał rozmnożeniowy.

Kiedy królowa Ingrid , dowiedziała się, że po jego  śmierci  w roku 1985, kolekcja Valdemara Petersena
historycznych róż było na skraju zatracenia z powodu braku opieki, wystąpiła o pomoc do Fundacji Dendrologii i Ochrony  Środowiska w celu zachowania tej starej kolekcji liczącej blisko 800 odmian. Jako patronka, od 1979 do 2000 roku pomagała przenieś róże do parku Gerlev w Zelandii i wypromować ją. Gdyby nie ta akcja, wiele starych odmian przepadłoby bezpowrotnie. Ocalone róże, przeniesiono do rosarium w Graasten, które powstało wg. projektu królowej. Rośnie tam olbrzymi okaz rosa helenae semiplena , pokrywający niczym narzuta duże drzewo jabłoni.

Podobnie jak jej matka, królowa Ingrid, obecna królowa Margarethe II również uwielbia róże.

W letnim pałacu  w Marselisborg w Arhus w połowie lat 70. XX wieku królowa Ingrid, miała ogród zasadzony różami Petersena. W swoim pamiętniku napisała: „Kiedy myślę o wszystkich latach, które spędzam wśród kwiatów w ogrodzie, muszę powiedzieć, że ogrodnictwo jest„ chorobą . Rozgrzewającą i zaraźliwą chorobą, nie tylko dla zwykłych ogrodników, ale także dla szlachty.”

Podobnie jak królowa Ingrid, obecna królowa Margarethe II , jej córka, również uwielbia róże.
Kwiaty ma pojedyncze 5-8 płatków w szkarłatnym kolorze i niezbyt   mocnym zapachu.

Krzew o nieco mniejszej sile wzrostu niż róże rugosa bo do 120cm. Liście ciemno zielone,skórzaste, bardzo zdrowe i odporne na choroby grzybowe. Odporna na gorsze warunki glebowe, może być uprawiana w cieniu. Mrozoodporność podawana jest różnie w zależności od źródeł, 4  ub nawet 3 strefa usda.

Pochodzenie;Roseraie de L’Hay x rosa pimpinellifolia grandiflora(Altaica?) . Informacje o pochodzeniu podaję za stroną  * http://puutarha.net/ruususeura/a-suomi/a-rugosat/rugspin.html *  Fotografia: Marian Sołtys Europa Rosarium Sangerhausen 2009.

Napisz komentarz