Baronin Anna von Luttwitz

baronin-anna-von-luttwitz2a.jpg baronin-anna-von-luttwitz1a.jpg

Hybryda róży multiflora,

Hodowca – wyhodowana przez Louisa Waltera w roku 1909. Introdukowana przez Petera Lamberta.Louis, Ludwik Walter  pochodził z Sawerne w Alzacji i był rosarianinem amatorem. jako ciekawostkę podam, że Lambert jedną  z  uzyskanych przez siebie siewek z udziałem Euphrozyne nazwał Gruss an Zabern/ Grus an Saverne/

Kwiaty -  półpełne do pełnych, złożone z 25-40 latków, gdy rozwijają się są w kolorze różowym , po czym bardzo szybko bledną do białego. Kwitnie baldachogronami po 10- 30 kwiatów w gronie raz w sezonie.

Krzew – Jest to klimber, dorastający do 3m wysokości.

luttwitz

Pochodzenie: Euphrozyne x Rosel Dach . Anna von Luttwitz, z domu von Ploetz, urodziła się  w roku 1843 w Stuchow, zmarła na terenie Dolnego Śląska w Mittelsteine roku 1910. W roku 1867 wyszła za mąż za  Herman Teodor Ernst freiherr von Luttwitz .Mieli córkę Lidy. Fotografia jej nagrobka – dzięki uprzejmości Anny Łaszczuk.

Fotografie: Marian Sołtys Europa Rosarium Sangerhausen 2009

1 komentarz do “Baronin Anna von Luttwitz”

  1. Łaszczuk napisał:

    Dzień Dobry,
    Bardzo mnie interesuje historia tej odmiany i jej twórcy. W mojej miejscowosci jest grób Baroniny Anny Von Luttwitz. Chciałabym też taki jeden krzak kupić by przy nim ją zasadzić?
    Bardzo proszę się ze mną skontaktować
    Agnieszka Łaszczuk

Napisz komentarz