Winnipeg Parks

      winnipeg park        winnipeg park       Fotografie: Dorota Blicharz Europa Rosarium Sangerhausen 2009.

Krzewiasta z serii Parkland – grupy mrozoodpornych róż wyhodowanych w kanadyjskim gospodarstwie doświadczalnym w Morden przez Lynn M. Collicut w roku 1981. Przepiękne kwiaty złożone z 15-25 płatków w kształcie przypominającym mieszańce herbatnie w kolorze ciemno różowym do wiśniowo czerwonego o umiarkowanym herbatnim zapachu. Kwitnie bez problemu przez cały sezon, choć nie tak obficie jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni przez mieszańce europejskie, zakładając kwiaty o średnicy 7-10cm. od 1 do 8 na pędzie.

winnipeg-parks.jpg

Krzew dorastający do 80cm wysokości dobrze się krzewi przybierając w efekcie kulisty kształt. Liście ciemno zielone, błyszczące, skórzaste, roślina jest nimi dobrze okryta i nie ogałaca się,  tak że może być używana na przednie szeregi rabat mieszanych bez konieczności podsadzania jej osłonowymi bylinami. Jednakże by mogła zachować zdrowotność musi mieć zapewnione dobre słoneczne stanowisko. W chłodniejsze okresy pogodowe, liście przebarwiają się na kolor miedziano czerwony.

winnipeg-parks

winnipeg-parks1 foto obok Shelley.

Jesienią liście przebarwiają się na żółto i czerwono pomarańczowo.

winnipeg-park fotografia – przez uprzejmość Pan Łukasz Rojewski

Roślina bardzo odporna na niekorzystne warunki uprawowe i choroby grzybowe/ około 25 % porażonych liści przez czarną plamistość, we wrześniu/ oraz – uwaga! – na szkodniki. Jej mrozoodporność przekracza -40c. i nie wymaga okrywania, nawet jeżeli przemarzną pędy to bez problemu regeneruje z karpy korzeniowej. Dobrze rozmnaża się przez sadzonkowanie.  Jej dodatkowym walorem ozdobnym jest zakładanie jasnoczerwonych bardzo dekoracyjnych owoców. Dekoracyjne są również bezlistne , zabawione na czerwono pędy.

winnipegparks winnipegparks1 winnipegparks2 winnipeg-park

kolekcja własna . To fotografia tego samego kwiatu w tym samym momencie. Canon bardzo nielubi czerwonego koloru i trzeba się trochę postarać.

Jest to róża dla tych, którzy uważają, że u nich nie mogą rosnąć róże, lub którzy nie mają czasu, aby dać im jakąkolwiek opiekę, chciałbym polecić  właśnie Winnipeg Parks. Z mojego doświadczenia wynika, że  jest praktycznie niezniszczalna, z bardzo efektownymi wiśniowo czerwonymi kwiatami które pojawiają się  przez cały sezon i wspaniałymi z czerwonym odcieniem liśćmi.

Pochodzenie: (‘Prairie Princess’ x ‘Cuthbert Grant’) x (siewka x ‘Morden Cardinette’). Mało znany hodowca amerykański Stefan Wolf wyhodował różowego mieszańca Marianne Wolf będącego siewką od Winnipeg Parks.

Więcej na ten temat w artykule o mrozoodpornych różach z Kanady

Napisz komentarz