Eisenach – Wartburg

eisenach-1.jpg eisenach.jpg eisenach-kiese-1910

Mieszaniec róży wichury, rambler. wyhodowana przez Hermana Kiese w woku 1910. Kwiaty małe, do 4 cm średnicy zebrane są w ogromne wiechy. Kwitnąc bardzo przypominają mieszańce piżmowe Pembertona lub Lensa.

eisenach-601

Kwiaty pojedyncze, jasno różowe z żółtawym oczkiem. Ma długi okres kwitnienia , ale nie jest to z całą pewnością róża kwitnąca stale.Krzew osiąga około 5m wysokości a jej wiotkie pędy uzbrojone są w bardzo ostre ciernie.Pochodzenie jej jest nieznane, najprawdopodobniej jest to mieszaniec róży multiflora.

 wartburg kiese Na fotografii obok, autorstwa Elżbiety Kozak widzimy krzew Eisenach.

Druga z kolei – Wartburg kwiaty ma karminowo różowe, równie małe, ale za to bardzo pełne złożone z około 40 finezyjnie powykręcanych płatków. Pędy dorastają do 6m długości, liście duże, jasno zielone. Mrozoodporność to 4 strefa usda. Jest to siewka słynnej Tausenschon.

wartburg-kiese wartburg

Fotografie – przez uprzejmość Pani Małgorzata Kralka w Europa Rosarium Sangerhausen 2013.

Kiese wyhodował trzy podobne do siebie ramblery. W 1909 roku właśnie
Eisenach, w 1910 Wartburg i w 1912 Hakenburg. Właśnie te trzy róże zostały zasadzone przy murach zamku Wartburg od strony ogrodu zamkowego i rosną tam zdrowo osiągnąwszy już około 5m wysokości./podaję za Quest – Ritson Climbing roses of the world str.106/. Są to najlepsze kreacje H.Kiese, jego biznes zniszczony przez I wojnę światową już nie podniósł się.

Fotografie: Róża Eisenach -Marian Sołtys Europa Rosarium Sangerhausen 2009. Różę Wartburg - Możemy podziwiać tu starannie i malowniczo rozpiętą na siatce ogrodzeniowej dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty Kralka a zrobiona została w Heigerlocher Rosarium 2010.

Napisz komentarz