Prairie Dawn

Fotografie: Marian Sołtys Sangerhausen 2009.
Jest to piękna i niezwykle wytrzymała róża krzewiasta hodowli Williama Godfreya z Kanady ze stacji doświadczalnej Prairies Experimental Farm w Morden. Kwiaty jej w kolorze różowym, wielkości 8-9cm o umiarkowanym zapachu cieszą nas swym kwitnieniem przez cały sezon, choć u schyłku sezonu kwitnie nie tak obficie jak wiosną.

fotografie – przez uprzejmość – Pani Joanna Smolińska w rosarium w Powsinie 2012.
Krzew osiąga niestety wysokość około 2,5 m a pędy jego są sztywne i samonośne. Dopiero starsze egzemplarze bardziej się rozrastają i pędy wychylają się na boki. ponieważ lubi kwitnąć na końcach pędów, kwiaty często uciekają spoza zasięgu naszego wzroku.Wymaga więc / w mniejszych ogrodach/ dość radykalnego cięcia. Odmiana raczej do założeń krajobrazowo parkowych.
Krzew jest niezwykle odporny na choroby grzybowe i warunki atmosferyczne. Mrozoodporność to 3 strefa usda.
Pochodzenie: Prairie Youth x /Ross rambler x r.spinossima altaica/.
Na stacji doświadczalnej Prairies Experimental Farm w Morden, Manitoba założonej w 1915 roku w Kanadzie, prowadzono równolegle do prac dr Felicitas Svejda podobne prace hodowlane z użyciem innego materiału genetycznego. Przedstawicielem tej grupy róż już jest znana wielu rosarianom w Polsce dzięki dr, Adamowi Chodunowi Alelaide Hoodless.
Fotografia – Przez uprzejmość Pani Kamila Szlązkiewicz Europa Rosarium 2012.
Ogólnie, ta grupa mrozoodpornych róż Kanadyjskich jest mniej znana, a wydaje się, że jest jeszcze bardziej odporna od róż z serii Explorer Svejdy. Zaprezentuję ją nieco później. Są to na ogół róże parkowe. Wykorzystano tu rodzimą różę preriową r. arkansana a także rosa laxa i w późniejszym czasie Praire Princess, niezwykle udaną kreację Bucka. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule :Mrozoodporne róże z Kanady
W roku 2012 kupiłem ją w litewskiej szkółce Sybirkos Rożynas.