Prairie Dawn

praerie-dawn-1.jpg

praerie-dawn.jpg Fotografie: Marian Sołtys Sangerhausen 2009.

Jest to piękna i niezwykle wytrzymała róża krzewiasta hodowli Williama Godfreya z Kanady ze stacji doświadczalnej Prairies Experimental Farm w Morden. Kwiaty jej w kolorze różowym, wielkości 8-9cm o umiarkowanym zapachu cieszą nas swym kwitnieniem przez cały sezon, choć u schyłku sezonu kwitnie nie tak obficie jak wiosną.

praire-dawn-powsin-2

praire-dawn-powsin-3

praire-dawn-powsin fotografie – przez uprzejmość – Pani Joanna Smolińska w rosarium w Powsinie 2012.

Krzew osiąga niestety wysokość około 2,5 m a pędy jego są sztywne i samonośne. Dopiero starsze egzemplarze bardziej się rozrastają i pędy wychylają się na boki. ponieważ  lubi kwitnąć na końcach pędów, kwiaty często uciekają spoza zasięgu naszego wzroku.Wymaga więc / w mniejszych ogrodach/ dość radykalnego cięcia. Odmiana raczej do założeń krajobrazowo parkowych.

Krzew jest niezwykle odporny na choroby grzybowe i warunki atmosferyczne. Mrozoodporność to 3 strefa usda.

Pochodzenie: Prairie Youth x /Ross rambler x r.spinossima altaica/.

prairie-dawn

prairie-dawn

prairie-dawn2

Na stacji doświadczalnej Prairies Experimental Farm w Morden, Manitoba założonej w 1915 roku w Kanadzie, prowadzono równolegle do prac dr Felicitas Svejda podobne prace hodowlane z użyciem innego materiału genetycznego. Przedstawicielem tej grupy róż już jest znana wielu rosarianom w Polsce dzięki dr, Adamowi Chodunowi Alelaide Hoodless.

praeriedawn Fotografia – Przez uprzejmość Pani Kamila Szlązkiewicz Europa Rosarium 2012.

Ogólnie, ta grupa mrozoodpornych róż Kanadyjskich jest mniej znana, a wydaje się, że jest jeszcze bardziej odporna od róż z serii Explorer Svejdy. Zaprezentuję ją nieco później. Są to na ogół róże parkowe. Wykorzystano tu rodzimą różę preriową r. arkansana a także rosa laxa i w późniejszym czasie Praire Princess, niezwykle udaną kreację Bucka. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule :Mrozoodporne róże z Kanady

W roku 2012 kupiłem ją w litewskiej szkółce Sybirkos Rożynas.

Napisz komentarz