Lord Penzance i jego róże

   amy robsard     anne geirenstein       anne geirenstein    green mantle      lucy ashton        julia-mannering3

Te różne odmiany róż noszące imiona postaci z powieści/nazwał tak 13 swoich odmian/ Waltera Scota to w kolejności: na pierwszej fotografii to Amy Robsard/r.rubiginosa x r.foetida/, dwie kolejne fotografie przedstawiają Anne Geirenstein/r.eglanteria x nieznana/, dalej to Green Mantle /r.rubiginiosa x r. foetida/o liściach pachnących jabłkami oraz Lucy Ashton/hybrid rubiginosa/wreszcie ostatnia fotografia przedstawia Edith Bellenden, mieszaniec róży rubiginoza.  I jeszcze jedna odmiana Julia Mannering, reprezentuje ona tu postaci z powieści  Guy Mannering. Inne to Lucy Bertram i  Meg Merilies .Te różne , a jednocześnie podobne odmiany łączy to, że wszystkie one mają pachnące/w różnym stopniu/ liście. Zapach ten określa się na ogół jako zapach jabłek. Wszystkie też są bardzo wytrzymałe na chłody – 4 strefa usda, oraz są podatne na czarną plamistość. Wszystkie też weszły do obrotu w latach dziewiędziesiątych XIX wieku. Łączy je też nazwisko hodowcy, Lorda Penzance i jego eksperymenty różami „dzikimi”głównie r.eglantine.

lord-penzance.jpg

Lord Penzance to James Plaisted Wilde / 1816  – 1899/, pierwszy baron Penzance Eashing Park, prawnik z zawodu i rosarianin z wyboru. Hodowlą róż zajął się już u schyłku swego życia , zapewne przebywając już na emeryturze. Gertrude Yekyl z którą się zaprzyjaźnił, miała powiedzieć, że jego udane mariaże róż, są pewnego rodzaju rekompensatą za lata praktykowania prawa rozwodowego. Był jednym z pierwszych hybrydyzerów stosujących świadome i kontrolowane zapylanie kwiatów. Rycina pochodzi z wikipedii.

Lord Penzance zbliżał się do swojego osiemdziesiątego roku, kiedy jego szesnastka hybryda Sweet Briar została wprowadzona w 1894 roku 1895 przez   Keynesa, Williamsa Company of Salisbury, jako „Całkiem nowa jakość w różach”. Miał swego rodzaju zacięcie teoretyczne, opublikował bowiem artykuł w „Rosarian’s  Year Book w roku 1892 na temat swoich prób hybrydyzerskich. Mnie zaintrygowała tam przytomna uwaga, że świat róż został bezrozumnie zdominowany przez jeden ich rodzaj, remontantki, które wszak są bardzo krótkowieczne w odróżnieniu od np. Sweet Briar. A celem jego prób było pokazanie, że świat róż o wiele bogatszy i są inne grupy tych pięknych krzewów godne najwyższej uwagi. To prawda, że kwiaty jego róż są z reguły małe i ulotne ale już sam zapach liści wystarcza  by nawiedzać ogród, jak przyjemny duch w wilgotny letni wieczór.

Fotografie róż wykonała Dorota Blicharz w Sangerhausen rok 2009.

Inne odmiany róż hodowli Lorda Penzance.

Brenda

Catherine Seyton

Flora McIvor

Greenmantle

 

Jeannie Deans

Julia Mannering

 

Lady Penzance

Lord Penzance

Lucy Bertram

Meg Merriles

Minna

Rose Brawardine

 

1 komentarz do “Lord Penzance i jego róże”

 1. Lewkowicz napisał:

  Dzień dobry.

  Wreszcie znalazłam!

Napisz komentarz