Euphrates

    euphrates      Róża? Ta jest czymś wyjątkowym, jest to krzyżówka hultemia persica/rosa persica/ z różą. Czy to jeszcze róża? Jack Harkness poświęcil wiele lat pracy by doprowadzić do sfinalizowania tej krzyżówki. W efekcie przeniósł ową intrygującą plamkę na dnie kwiatu hultemii do róży i otrzymał w 1984 roku, kwiat pojedynczy, raz kwitnący w koralowo różowym kolorze o delikatnym zapachu.

Krzew wysokości 60-70cm. Ta niska i rozłożysta roślina ma zróżnicowane w kształcie  liście w typowy sposób dla rzadko spotykanych jeszcze mieszańców róży perskiej. Zdrowa, odporna na warunki atmosferyczne.

Pochodzenie:Rosa persica x Fairy Changeling . Coś więcej na ten temat przeczytać można w artykule o Hultemia Persica, który niebawem opublikuję.

Jack Harkness pierwszy, z powodzeniem zaczął krzyżować róże z hultemias. Choć pierwsza hybryda pomiędzy różą a hultemias powstała w roku 1836 w Ogrodach Luxemburskich i nazwana została Hardii. Miała ona żółte, większe jak u hultemii kwiaty no i oczywiście efektowną czerwoną plamkę/oczko/ w centrum kwiatu. Początkowo praca była wolniutka i tak jak muły, wczesne hybrydy były niepłodne i często nieatrakcyjne. Efektem pierwszej fazy prac nad krzyżowaniem róż z hultemias były cztery odmiany: Nigel Hawthorne, Xerxes oraz Tigris i Euphrates. Euprates jest bez perspektyw ponieważ jest całkowicie niepłodny i tym samym nieprzydatny do dalszej hodowli. tigris-2 Natomiast Tigris -obok na fotografii Pani Elżbiety Kozak -  który powstał z krzyżówki Hultemia persica z Trier stał się pomostem dla Harknessa i innych hodowców róż do wykorzystania dla transferu czerwonej plamy hultemii do róż.

W ostatnich latach, tempo prac nad wprowadzeniem owej intrygującej, tak charakterystycznej dla hultemii plamki do róż – wyraźnie przyśpieszyło. tym razem temat jest jeszcze ambitniejszy, chodzi o wyhodowanie powtarzających kwitnienie krzyżówek róż z hultemią. Prace prowadzą: Ralph Moore, Chris Warner, Peter Ilsink no i oczywiście rodzina Harkness. kiedy osiągną swój cel? Niebawem zobaczymy.

Fotografia Dorota Blicharz Sangerhausen 2009

Napisz komentarz