Tuscany Superb

tuscany-superb-f-harrell.jpg tuscany-superb-1.jpg tuscany-superb-2.jpg tuscany-superb-a.jpg

Róża galijska, hodowli Thomasa Riversa z około 1837 roku. Jest sportem /siewką?/ Tuscany i jest -moim zdaniem -  pod wieloma względami od niej lepsza. Ma większe i pełniejsze kwiaty o średnicy około 8cm, które pojawiają się na pędach pojedynczo bądź po 2-3 sztuki o bardzo zróżnicowanej budowie.

tuscany-superb Fotografie – przez uprzejmość Pani Kamila Szlązkiewicz w ogrodzie Katrin Schade 2013.

Równie dobrze mogą się składać z 50 jak i z 70 płatków. Zapach umiarkowany. Kolor purpurowy. Graham Thomas zauważa, że większy kwiat w odmianie Superb, powoduje, że złociste pręciki nie dają już tego efektownego kontrastu kolorystycznego co w przypadku odmiany wyjściowej. Nic za darmo.

tuscany-superb-a tuscany-superb1a

Krzew o znacznie większym wigorze niż starszy krewniak . Dorasta do 1,5m wysokości a okryty jest sporymi jasnozielonymi liśćmi. Mrozoodporność 4 strefa usda. Zresztą RHS doceniło jej walory przyznając w roku 1993 Award of Garden Merit. Szkoda tylko , że Rivers tego nie doczekał.

tuscany-superb tuscany-superb2

tuscany-superb3 Ta Superb na fotografiach obok pochodzi z rosarium Meldorf, fotografowała Małgorzata Kralka

Pochodzenie: Podawane jest bardzo różnie przez różnych autorów. Siewka, lub sport Tuscany .

Edward Le Grice w swoim programie hodowlanym chętnie używał róż galijskich  a zwłaszcza chętnie właśnie Tuscany Superb, od której to doczekał się kilku świetnych potomków jak na ten przykład Lilac Charm czy Ripples.

tuscany-superb

tuscany-superb2 fotografie – kolekcja własna 2019

Kreacje nie zdobyły należnego im uznania u szerszej klienteli, ale inni hodowcy doceniali dorobek Le Grice jak najbardziej i czerpali z jego dorobku pełnymi garściami,  że wspomnimy tu tylko Davida Austina.  Fotografia nr1 Frank Harrell. nr2-6 Marian Sołtys w Sangerhausen 2009 oraz rosarium ogrodu botanicznego w Lyonie 2010.

1 komentarz do “Tuscany Superb”

 1. Szlązkiewicz napisał:

  Witam serdecznie!

  Od pewnego czasu śledzę Pana niezwykle ciekawą stronę sama pracując w branży ogrodniczej. Ten rok rozpoczynam z nowym pomysłem sklepu internetowego z ciekawymi odmianami róż ( w szczególności francuskimi) i innych roślin. Czy mogłabym skorzystać z niektórych Pańskich zdjęć do opisywanych odmian? Oczywiście umieściłabym informację o źródle zdjęć i link do Pana strony.

  Serdecznie pozdrawiam
  Kamila Szlązkiewicz
  http://www.berberys.pl
  http://www.rosaplant.pl

Napisz komentarz