Pompon Blanc Parfait

pompon-blanc-parfait-fharrell.jpg Fotografia obok Frank Harrell.

Róża alba , wyhodowana / najprawdopodobniej / przez Eugene Verdier syna Victora Verdier w roku 1876. Kwiaty jej nie są czysto białe. Początkowo jest delikatnie, zjawiskowo różowa  a w miarę rozwoju kwiatów przybiera czysto białe odcienie z leciutkimi różowymi przebarwieniami.

pompon-blanc-parfait2 fotografie – Przez uprzejmość Pani Urszula Trętowska.

pompon-blanc-parfait

Jest po prostu urocza a do tego ten piękny zapach róż alba! Kwiaty pełne, zbudowane z około 30-40 płatków. Kwitnie małymi grupkami kwiatów tylko raz w sezonie, ale kwitnienie tej odmiany trwa dłużej niż innych róż alba a ponadto pod koniec sezonu moga pojawić się pojedyncze kwiaty.Mimo tego, że kwiaty składają się nawet z 40 płatków, sprawiają wrażenie jak gdyby były luźniejszej budowy niż alba maxima. Egzemplarz z Borovej Hory jest wręcz półpełny!

pompon-blanc-parfait-jpg3_ pompon-blanc-parfait

fotografie obok – Marian Sołtys w ogrodzie Pani Małgorzaty Kralki 2012.

Krzew dorasta do ponad 1,5m wysokości , przypominając małego klimbera i okryty jest bardzo bujnym i obfitym i raczej drobnym/gęstym/ jak na róże alba listowiem bez owej, charakterystycznej dla pierwotnych róż alba, matowej tekstury i niebiesko szarego odcienia zieleni. Mrozoodporność 3 strefa usda.

popmpon-blanc-parfait-verdier-galicja-2011-714a popmpon-blanc-parfait-verdier-galicja-2011-715a popmpon-blanc-parfait-verdier-galicja-2011-716a pompon-blanc-parfait

Przodkowie nieznani, ale spotkać się można z przypuszczeniami, że jest to mieszaniec z jakąś różą multiflora.

Fotografie: Marian Sołtys rosarium Borova Hora 2011.

pompon-blanc-parfait pompon-blanc-parfait2 pompon-blanc-parfait3 pompon-blanc-parfait4

pompon-blanc-parfait5  fotografie – Marian Sołtys w Roseto Botanico Cavriglia 2014 .

pompon-blan-parfai Z kolekcji Pani Urszuli Trętowskiej.

pompon-blanc-parfait Z kolekcji Pani Urszuli Trętowskiej.

Napisz komentarz