Kazanlik Tringipetala

kazanlik-fharrell.jpg r-damascena-mill-v-tringipetala.jpg r-damascena-mill-v-tringipetala1a.jpg

Róża damasceńska znana jeszcze w XVI wieku. Uprawiana na masowa skalę w Bułgarii w górskiej dolinie/ 100 x 10 km/koło miasta Kazanłyk i w Turcji w regionie Isparta. Kwiaty różowe z wiekiem jaśniejące, zbudowane z około 30 płatków(stąd inna jej nazwa Tringipetala)dość nieporządnie ułożonych wokół złocistych pręcików,ich średnica to 5 – 7cm. Kwitnie małymi wiechami po kilka kwiatów na pędzie. Czasami, niezbyt obficie , powtarza kwitnienie. Cechą zdecydowanie wyróżniającą ją spośród innych róż, jest jej zapach. Piękny i intensywny, zdecydowanie wyróżniający się wśród zapachów innych róż.

kazanlik-a kazanlik

Krzewy bujne o intensywnym wzroście, dorastające do 2,5m wysokości. Liście jasno zielone 7 listkowe.

Pochodzenie: Nieznane. Fotografia nr1 Frank Harrell .Foto nr 2- 4 Marian Sołtys Sangerhausen 2009 orazAbbaye de Valsaintes

kazanlik-a_0 Kazanlik jest jedną z trzech róż damasceńskich uprawianych na masową skalę w okolicach miasta Kazanlik do produkcji/destylacji/ Attaru – olejku różanego. Inne to Ispahan i Gloire de Guillan . Doskonale nadaje się też do tworzenia poutpouri zapachowych, jako że płatki jej po wysuszeniu intensyfikują zapach i utrzymują go przez bardzo długi okres czasu. w XIX wieku równie często używano do tego celu płatków róży Madame Isaac Pereire .

trigintipetala-2 Fotografia obok – dzięki uprzejmości Elżbieta Kozak.

By zachować istotę zapachu tej róży, kwiat jest zrywany ręcznie, a pracę ta należy wykonać pomiędzy 4 a 9 rano i natychmiast poddany jest destylacji kwiaty zerwane w godzinach późniejszych używane są do produkcji podrzędnych artykułów jak brandy dżemy czy konfitury.

trigintipetala tringintipetala

foto -U. Trętowska

Codziennie zrywanych jest 100 ton płatków różanych. Na jeden kilogram płatków potrzeba 200 krzewów róż.

olejek-rozany-jpg-a Rycina pochodzi z Rozen Zeitung.

Po destylacji owych stu ton płatków otrzymuje się 35 kg esencji różanej. Na jeden kilogram olejku potrzebnych jest 3,5 tony kwiatów! Podczas pierwszego weekendu czerwca rejon Kazanlik świętuje żniwa. Róże zrywane są w tradycyjnych strojach ludowych , w towarzystwie śpiewów i tańców.Wybiera się nawet Królową Róż, którą to oczywiście zostaje najpiękniejsza dziewczyna w dolinie.

tringipetala-galicja-2011-095a

Fotografie: Marian Sołtys w rosarium Borova Hora 2011

Zdefiniowany laboratoryjnie zapach róży Kazanlik obejmuje ponad 400 różnego rodzaju substancji zapachowych! Jeśli przyjrzymy się składowi tej róży dokładniej, okazuje się, że około 85% objętości pachnącego oleju składa się z czterech materiałów, kolejne dziesięć stanowią około 10%, a pozostałych kilkaset składników w ostatnim 5% olejku.

kazanlik kazanlik2

kazanlik3  Fotografie – Marian Sołtys w kolekcji rodziny Barni , Pistoia 2014.

Otworzyło to przed producentami perfum nowe horyzonty. Na przykład wyprodukowane przez Diora w roku 1985 perfumy Poison w decydującym stopniu opierają się na zapachu attaru

3 komentarzy do “Kazanlik Tringipetala”

  1. sitnik napisał:

    gdzie można kupic sadzonkę?

  2. Reclik napisał:

    Jesienią kupiłam trzy krzewy z myślą o dżemie z płatków. Czy Pan posiada takie róże i czy robi z nich przetwory?

  3. Łakomski napisał:

    Konfitury z niej są przednie, a nawet czasami zbyt intensywne w swym aromacie.Z dodatkiem płatków ,Keserin des Nordes’ wiele zyskują na kolorze i smaku. Dla dłubków jest możliwość robienia tychże z całych jej kwiatów w pierwszym dniu ich otwarcia. U mnie róża bezobsługowa w rejonie Bydgoszczy. Do dżemu mogą być potrzebne pektyny, bo płatki słabo żelują, jego idea jest ciut inna niż konfitur. Milej zabawy i degustacji.

Napisz komentarz