Martin Frobisher

martin-frobisher-the-dow-gardens-bugwoodorg.jpg

Hybrid rugosa, pierwsza róża z serii explorer,

Hodowca – wyhodowana przez dr. Felicitas Svejda/ o której  przyjdzie nam jeszcze co nieco napisać/ w roku 1961.

Kwiaty-  delikatnie różowe/neyron rose/ o przepysznym wyglądzie a najlepsze wrażenie sprawiają w pierwszej fazie swojego rozwoju. Na pierwszy rzut oka to coś takiego jak centifolia. Jak widzimy na fotografiach obok, wykonanych dzień po dniu dla tego samego kwiatu – kolor wyraźnie płowieje zmierzając ku białemu, budowa kwiatu również ulega zniekształceniu.

martin-frobisher martin-frobisher-2

Kwiaty o półpełnej budowie, średnicy 5-6 cm,  złożone z około 40 płatków, okrywają obficie krzew i cieszą nas do października. Towarzyszy im piękny silny zapach. Jedna mała uwaga: w czasie deszczowej pogody płatki mają tendencję do tworzenia mumii i przekwitnięte płatki trzeba usuwać, ale ten trud warto ponieść dla tak pięknej róży jak ta.

martin-frobisher martin-frobisher1

Róża ta szybko zostanie gwiazdą w naszym ogrodzie, przykuwając naszą uwagę.

Krzew –  o kształtnej zaokrąglonej budowie – co widać na fotografiach obok – i wysokości nawet powyżej 1,8 m,

martin-frobisher_0 martin-frobisher2

Pędy czerwono brązowe o – jak na mieszańca rugosy – prawie bezkolcowych pędach-  rewelacyjna mrozoodporność. Przydatna na nieformalne żywopłoty i do założeń krajobrazowych. Szybko i silnie zagęszcza się za pomocą odrostów korzeniowych. Z rozmnażaniem jej też nie będzie więc większego problemu, dobrze rozmnaża się też przez sadzonki zielne. Jest to pierwsza róża F. Swejdy z serii odpornych na wszystko róż Explorer.

martin-frobisher

martin-frobisher ]foto obok Małgorzata Kralka , kolekcja własna.

martin-frobisher

Pochodzenie:Jest to wybrana siewka z otwartego zapylenia odmiany Schneezwerg . Jej urok i zalety doceniają też hodowcy. Najpierw w roli dawcy pyłku wystąpił w innej krzyżówce Svejdy, mam tu na myśli odmianę Abraham Martin. Już później spodobała się Austinowi gdy to również wystąpił jako dawca pyłku przy narodzinach Mistress Quickly. Potem posłużyła Austinowi jako roślina mateczna  i tak oto przy pomocy pyłku z Roseraie L’Hay otrzymaliśmy Mrs. Doreen Pike. Zwłaszcza ta druga krzyżówka jest bardzo interesująca i uzyskany w ten oto sposób kwiat przewyższa urodą Martina Frobisher.  Susan Verrier w swojej książce o rugosach pisze ,że Martin Frobisher nie wiąże owoców. Również egzemplarz rosnący w mojej kolekcji zawiązał owoc z którego w roku 2013 otrzymałem siewkę. Jak zakwitnie pokażę jej kwiat. Pani Verrier będzie więc musiała wycofać się ze swych twierdzeń.

W roku 2012 kupiłem ją w litewskiej szkółce Sybirkos Rożynas.

Martin Frobisher to żeglarz epoki Elżbietańskiej.Wsławił się jako kontynuator Johna Cabota w poszukiwaniu przejścia północno zachodniego na kontynencie północno amerykańskim.

Fotografia , The Dow Garden Bugwood.org, natomiast kolejna Elżbieta Sołtys w rosarium parku Tete d’Or w Lyonie.

Napisz komentarz