Róże Alba

alba-maxima-flower-flowers-hyde-hall-england-rhs-garden.jpg Jest to niewątpliwie najpiękniejsza i najbardziej wytworna grupa róż, ze wszystkich grup starych róż. Wielu artystów oczywiście bardziej wolało malować R. centifolia niż Róże alba , ale dla mnie, żadna inna róża nie ma tak czystego i odprężająco pysznego zapachu jak ‚Maiden’s Blush’; żaden półotwarty kwiat nie jest tak śliczny jak ‚Celeste’, a i niewiele róż może konkurować co do formy z ‚Mme Legras albo’ Koenigin von Danemark’ . Róże alba charakteryzują się najlepszym wigorem i długością życia ze wszystkich innych starych ras, a nadto mają ładne zdrowe liście, delikatność koloru kwiatów(jakieś wyjątkowe rodzaje różu), i czystość zapachu. Darrel  Schramm w swoim artykule o albach tak pisze:

„Kiedy nowozelandzka rosarianka Nancy Steen w latach 60. odwiedziła Wyspy Brytyjskie oprócz dzikich róż najczęściej spotykała różę „Alba Maxima”, czyli jak pisała Great White Double, bujnie rosnącą w przydomowych ogrodach i żywopłotach.
Wśród najwspanialszych okazów tej róży były te, które rozlewały się po kamiennych ścianach domków północnej Walii. A kiedy podróżowała przez zachodnią część Anglii, natknęła się na inne odmiany wielu pięknych róż Alba. Dziesięć lat później Graham Stuart Thomas powtórzył obserwacje pani Steen, dodając do listy Kornwalię, Szkocję i Irlandię. „Często – dodał – są to pozostałości po nasadzeniach sprzed ponad stu lat, tak są silne i samowystarczalne. W 1829 Narcisse Desportes wymienił w swojej książce 112 Albas. Podróżując przez wieś, czy też będąc w Kornwalii albo hrabstwach na zachodzie Anglii  albo nad kanałem we Francji, oczywiście widzimy  ją a zwłaszcza ‚Great Double White’ i ‚Maiden’s Blush’, napotkamy najczęściej. Są to miejsca gdzie róże musiały wiele wycierpieć aby przeżyć, tak więc dziś są one bardzo silne i samodzielne. Często są to resztki nasadzeń sprzed stu i więcej laty. Dziś są czasami upychane na ścianach willi , ich korzenie ograniczane są przez betonowy chodnik, albo krzewy są ocienione i przytłoczone przez drzewa, albo egzystują w wilgotnych, zimnych, ogrodach na północy kraju. Wszędzie jednak mają się świetnie i rokrocznie dobrze kwitną. Wydają się kpić ze wszystkich chorób.”

Róże alba są jednym z niewielu typów róż, które spokojnie mogą być polecane na północne ściany. Rosa alba ‚Maxima’, ‚Semi-plena’, i ‚Maiden’s Blush’ dają wspaniały pokaz kiedy prowadzimy je w górę ścian i pozwalamy kwiatostanom wychylać się na zewnątrz.

Rozmiarami, najmniejszą ze wszystkich jest ‚Jeanne d’Arc’; ‚Felicite Parmentier’,-’Koenigin von Danemarck’, i ‚Pompon Parfait’ są nieco wyższe, a Alba’Maxima’ i ‚Great Maiden’s Blush’ jeszcze większe. ‚Blush Hip’ jest najwyższy, podobnie jak i R. ‚Complicata’, i dwie róże stulistne ‚Jeanne de Montfort’ i ‚William Lobb’, które mogą być prowadzone jako małe drzewka różane, a wtedy będziemy pozwalać im, by zwisające gałęzie z kwiatami rosły nam na poziomie oczu

Porównując je z innymi różami zauważymy podobieństwo do rosa canina – np.: R. alba Semi plena. Z tym ,że alba ma ładniejszy pokrój. Z kolei nie mają takiej skłonności jak Galica do panoszenia się w ogrodzie.

Alba tworzą silne łodygi u podstawy krzewu z rzadka uzbrojone w tęgie kolce a pędy corocznie wydłużając się wdzięcznie wyginają się w łuk. Po 5, 6 latach obserwujemy silnie zbudowany krzew z gąszczem gałązek Część pędów powinna być usunięta każdego roku po kwitnieniu, aby pobudzić bardziej podstawowy wzrost, i to przycinanie wystarczy gdy będą uprawiane jako kwitnące krzewy na mieszanych rabatach. Powinniśmy to zrobić wczesną wiosną, przycinając drobne gałęzie do około10 cm, a silne skracamy o 1/3 ich długości. W rezultacie winniśmy otrzymać znakomity pokaz kwitnienia każdej wiosny.

Alba Róże komponują się dobrze z prawie każdym kolorem, gdyż zwykle są białe albo różowe, a ichtony są czystsze niż u wielu starych róż. Można powiedzieć, że brakuje im tylko wielu fioletowych cieni Gallicas i Centifolias.

Zachęcam do stosowania ich jako kwitnących krzewów do powszechnego wykorzystania. Ich szaro zielone listowie, nadaje bowiem czaru prawie każdemu założeniu ogrodowemu. Ostatnio mój przyjaciel zdecydował się by założyć żywopłot z Rosa alba ‚Maxima’ w swoim białym ogrodzie, gdzie szaro zielone liście, gdy pora kwitnienia się kończy, doskonale podkreślają biało kremowe akcenty tego założenia.

Jest to swobodne tłumaczenie rozdziału o różach alba, Grahama Thomasa z jego trylogii o różach Rose Book , skompilowane z artykułem D. Schramma. Zobacz też artykuł Waletyny Gubały* Alba Roses *.Marian Sołtys

3 komentarzy do “Róże Alba”

  1. Bogdana Zaborowska napisał:

    Dziękuję za nieocenioną, wartościową pomoc i inspirację dla wielbicieli róż, pozdrawiam serdecznie, Bogdana Zaborowska

  2. Magdalena Kuc-Leśko napisał:

    Witam.Przedwczoraj,w czwartek wieczorem 27.08 udało mi się przeczytać oba artykuły o Rosa Alba.Chcąc utrwalić wiedzę wróciłam do nich wczoraj,ale niestety art.p.Gubały zniknął.Mam nadzieję ,że uda się go odzyskać.Pozdrawiam Magda K-L

  3. admin napisał:

    Jest problem. nie umiem go rozwiązać. Część artykułów „nie chodzi ” w przeglądarce Explorer. Proponuję korzystać z Firefoxa i problem znika sam.

Napisz komentarz