Julia Child , Anisade

julia-child.jpg

Synonimy - Soul Mate, Jirina Bohdalova, Anisade, Absolutely Faboulos.

Floribunda hodowli Toma Carrutha z roku 2006 a więc młodziutka i nieznana szerzej poza USA róża/pisałem to w roku 2008/. Kwiaty żółte do maślanych o bardzo silnym zapachu lukrecji i budowie w stylu starych róż złożone z około 40 płatków i średnicy około 10 cm. Kwitnie bardzo obficie i niestrudzenie przez cały sezon, dając niezrównany pokaz, stosunkowo dużych jak na rozmiar krzewów, kwiatów które świetnie kontrastują na tle świeżej żywej zieleni liści .

anisade06.jpg anisade1.jpg

Krzew stosunkowo mały do 80 cm. wysokości o kompaktowym, zwartym pokroju.Liście dekoracyjne, ciemnozielone, błyszczące, jesienią przebarwiają się  na ciemno wiśniowo. Nadaje się do uprawy pojemnikowej. Mrozoodporność 6 strefa usda wg HMF ale AARS rekomenduje 5-4 strefy i myślę, że wie co czyni gdyż obserwacje są u nich rzetelne i rygorystyczne. Nie wymagałaby więc kopczykowania. Nagroda AARS za rok 2006.

anisade-bagatelle-833 anisade-bagatelle-871 anisade-bagatelle-914

Pochodzenie: [/Voodoo x hybrid soulieana / x Summewine]x Top Notch.

anisade-bagatelle-209 anisade-bagatelle-210

Julia Child to zmarła w 2004 r mistrzyni amerykańskiej kuchni i osobowość telewizyjna.W 1963 rokuJulia Child rusza z programem “Kucharz Francuski”, w którym przybliża kuchnię francuską amerykańskiej publiczności, propagując jednocześnie uznanie dla sztuki kulinarnej. Przed swoją śmiercią wybrała tę różę dla upamiętnienia swojego imienia. Rok 2012 rok stulecie jej urodzin.

absolutely-fabulous-t-carruth

absolutely-fabulous-t-carruth2 Fotografie obok Olena Kovalova.

julia-child julia-child5

Jak stwierdziła dla maślanego koloru i zapachu lukrecji. Wszyscy , którzy znali kuchnie Julii Child wiedzą, że bardzo lubiła w swojej kuchni stosować masło. Interesujące są również kulisy tego zdarzenia. Otóż jedną za znajomych Toma,  była Danielle Hahn, właścicielka Rose Story Farm w Carpenteria, CA. Rose Story Farm specjalizuje się w uprawie starych odmian róż, europejskich i mieszańców herbatnich z sprzed lat 50 ubiegłego wieku . Carruth wysłał kilka swoich nowych róż do Hahn do oceny. Okazuje się, Julia Child była przyjacielem Hahn  i często przychodziła na obiad i nacieszyć się ogrodem różanym. Jednego dnia, gdy była w ogrodzie, ujrzała piękną żółtą różę i  powiedziała, że ​​chciałaby aby róża ta została nazwana jej imieniem.

julia-child julia-child2 julia-child3

julia-child4 Fotografie – przez uprzejmość – Michał Szymczak.

W USA to legenda. Kobieta-instytucja. Uczyła Amerykanki wykwintnej, francuskiej kuchni i stała się inspiracją dla wielu współczesnych kucharek, gospodyń domowych i entuzjastek sztuki kulinarnej. Jej książki o gotowaniu nadal należą do najpopularniejszych w USA.Ostatnimi czasy bardzo przybliżył nam ten temat film z genialną w roli Julii Child – Meryl Streep.

julia-child  Fotografia  Nina Wróbel Rosarium Ogrodu Botanicznego Bronx .

Fotografia dzięki uprzejmości Patsy Cunningham. W Polsce rozprowadza ją sklep internetowy oczarjk również pod nazwą Anisade, skąd też pochodzą kolejne fotografie. Ostatnie trzy Elżbieta Sołtys Bagatelle 2011.

absolutely-fabulous

absolutely-fabulous1 Fotografie w Regents Park Queens Mary Garden 2016 .

5 komentarzy do “Julia Child , Anisade”

 1. Wojnowska napisał:

  Jestem zainteresowana zakupem róż Anisade lecz nie wiem czy prowadzicie państwo sprzedaż wysyłkową. Jeżeli tak to proszę o podanie ceny tej odmiany. Dziękuję i pozdrawiam

 2. admin napisał:

  Poniżej, pod tagami, ma Pani linki do szkółek do których mam zaufanie. Sam nie prowadzę ani produkcji ani sprzedaży. Pozdrawiam.MS.

 3. Zakońska napisał:

  Jestem zainteresowana zakupem róż ANISADE. Czy prowadzą Państwo sprzedaż wysyłkową. Bardzo mi zależy. Pozdrawiam

 4. Barbara Osuchowska napisał:

  Coś mi padły róże zakupione wysyłkowo w ub.r. i te same ponownie zakupione w tym roku, i po zimie, choć łagodne zimy ostatnio przecież, i potem padały do lata, albo jakiś egzemplarz lichutko wegetuje, chyba też nie przetrzyma zimy… Czy mógłby mi Pan właśnie podać linki do szkółek do których ma Pan zaufanie? Bardzo proszę, dziękuję i serdecznie pozdrawiam. Barbara

 5. Barbara Osuchowska napisał:

  …dodam, że w tym roku ponownie te same zakupione wiosną.

Napisz komentarz