Dornroschen

dornrosche-2.jpg dornroschen.jpg dornroschen-3.jpg dornroschen4b.jpg Fotografie autorstwa Walentyny Gubały.

Krzewiasta.Inna nazwa to Sleeping Beauty. Wyhodowana przez Reimera Kordesa w roku 1960. Kwiat różowy z żółtymi rewersami płatków. Kwiaty duże, powyżej 12cm, pachnące.

belle-au-bois-dormant-a_0 Na fotografii obok , którą to zrobiłem w rosarium Abbaye de Valsaintes, prezentuje się nam jako tuzinkowa propozycja a jako że rośnie sobie tam pod nazwą Belle au Bois Dormant, nie zwróciłem na nią uwagi. Dopiero porządkując zapiski zorientowałem się że to słynna Dornroschen. Gdzie jej bowiem do urody okazu Pani Walentyny.

dornroschen

dornroschen1 Fotografie – przez uprzejmość Pani Małgorzata Kralka Europa Rosarium Sangerhausen 2013.

Nie można nic złego o niej powiedzieć , ale zapewne nie zrobiłaby kariery a jej nazwa pojawiłaby się tylko w katalogach lat sześćdziesiątych, gdyby nie to, że Griffith Buck postanowił uwzględnić ją w swoim programie hodowlanym dostrzegając w niej to czego inni dostrzec nie umieli bądź nie chcieli. I tak to oto róża ta pojawia się w kilkunastu kreacjach Bucka, dając początek innym pięknościom .Będą to: Autumn Dusk, El Catala, Ellen’s Joy, Freckle Face, Habanera, Joseph F.Lamb, Les Sjulin, Piccolo Pete, Prairie Breeze, Prairie Lass, Prairie Valor, Seivlliana .

Krzew o silnym wzroście 1,2-2,5m wysokości przy mrozoodporności 5 strefa usda.

dornroschen-x-baden-baden-a.jpg Sama natomiast jest wynikiem krzyżówki Pike’s Peak x Ballet .Jako ciekawostkę zaprezentuję nienazwana krzyżówkę Dornroschen z Baden Baden autorstwa E. Scholle z roku 1975, którą to spotkałem w Europa Rosarium Sangerhausen.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.