Crested Sweetheart

crested-sweetheart.jpg

Pnąca róża mchowa, a raczej nowoczesna róża mchowa, jeden z nielicznych mieszańców wywodzacych się z Crested Moss, wyhodowana przez Ralph S.Moore w roku 1988.Jest to owoc ponad 20 lat jego pracy nad uzyskaniem mchowej róży powtarzającej kwitnienie. Kwiaty o średnicy 8-9cm, różowe o przebogatym zapachu róż damasceńskich , bardzo pełnym kształcie i ćwierćrozetowej budowie rozwijają się z takich samych wspaniałych omszonych pąków jak i rodzic Crested Moss czyli Chapeau Napoleon. Niestety kwitnie tylko raz w sezonie.

crested-sweetheart crested-sweetheart2

Krzew o dość umiarkowanym wzroście bo około 2,5m wysokości, jeżeli jest uprawiana  jako wolnostojąca , to wymaga podparcia. Ma nienadzwyczajną mrozoodporność, jeżeli mówimy o różach mchowych, bo zaledwie 6 strefa usda – wg HMF, choć już P.Barden wspomina o 5 strefie i raczej do jego opinii ucha przychylę jako racji praktyka.

crested-sweetheart3 crested-sweetheart4

crested-sweetheart5 Fotografie – przez uprzejmośc Pani Urszula Trętowska.

Pochodzenie: Little Darling x Crested Moss. Fotografia, dzięki uprzejmości Patsy Cunningham.Pochylając się z pełnym szacunkiem nad wytrwałością i ogromem pracy włożonej przez Ralpha S. Moore nad uzyskaniem powtarzającej kwitnienie , róży mchowej, jestem przekonany, iż sir Graham Thomas nie byłby tymi wysiłkami zachwycony.

Napisz komentarz