Scharlachglut

scharlachglut.jpg scharlachglut1a.jpg

Róża galijska. Współczesny mieszaniec róży galijskiej wyhodowany przez Wilhelma Kordesa w roku 1952.Inne nazwy spotykane w obrocie handlowym to Scarlet Fire i Scarlet Glow. Ta duża roślina , wyrastająca do 2 m wysokości nie przypomina róży galijskiej, jej liście wyglądają tak jak ulistnienie róż współczesnych. Cechą dodatkowo ją wyróżniającą są zabarwione na czerwono pędy.Peter Beales  wątpi nawet czy nie za mało tam genów galijskich by uznać ja za mieszańca róż galijskich. A wie co mówi gdyż używał tej odmiany w swoich eksperymentach hodowlanych podczas których, niejako przy okazji uzyskał pięknego mieszańca róż galijskich odmianę James Mason.

Kwiaty duże, powyżej 12cm w płonącym szkarłacie, zbudowane z 5-8 płatków o aksamitnej teksturze, okalających złotożółte pylniki. Kwitnie wiechami. Ma delikatny , przyjemny zapach. Przy wszelkich swych zaletach, ma jedną poważną wadę, kwitnie tylko jeden raz w sezonie.

szarlacht-glut-jarszak11.jpg szarlacht-glut-2-jarszak2.jpg Pędy uzbrojone w rzadko rozmieszczone , hakowate kolce, dorastają do 2m wysokości. Mrozoodporność : wg HMF 6 strefa usda, ale wydaje się być znacznie bardziej wytrzymała. W książce 110 Róż Jerzy, Żyła Czekalski, na stronie 221 czytamy:

scharlachtglut fotografie w rosarium Pani Małgorzaty Kralki 2013 .

„Podczas surowej zimy 1986/87 nie przemarzła, jako jedna z pięciu całkowicie wytrzymałych odmian w kolekcji róż Katedry Roślin Ozdobnych AR Poznań.” Najwyraźniej obecność genów róż galijskich po Aliko, która przecież pochodzi z Rosji, okazała się tu najważniejsza . Tolerancyjna dla uprawy w cieniu.

scharlachtglut fotografie – Marian Sołtys , ogród różany Florencja 2014

Wiąże bardzo duże dekoracyjne owoce, które są doskonałą pożywką dla ptaków. Jak wiemy nie każda róża wiąże owoce które dla ptactwa są atrakcyjne. Za przykład niech tu posłuży Flamentanz, wiążąca duże ilości owoców, które jednakowoż zupełnie nie wzbudzają zainteresowania wygłodniałego przecież zimą ptactwa.

scarlet-fire-770 scarlet-fire scarlet-fire769

scarlet-fire771 Fotografie Regent’s _Park – Queens Mary Garden 2016 .

Doskonale sprawdza się zarówno w żywopłocie jak i jako krzew wolnostojący. Ponieważ jest tolerancyjna dla uprawy w cieniu, doskonale będzie współpracować z mniejszymi drzewami.Jako że charakteryzuje się wczesną porą kwitnienia, można spróbować skomponować ją z jakimś biało kwitnącym drzewem/ jabłoń, wiśnia/.Bujność krzewu może sprawiać wrażenie pewnego nieporządku. Dlatego wymaga rozsądnego przycinania by krzew utrzymać w odpowiednich proporcjach. Jack Harkness nawet zastanawia się czy tak duża ilość miejsca jaką ona potrzebuje jest rekompensowana wystarczająco pięknem jej kwiatów.

Pochodzenie: Poinsetia x Alika. Fotografie:nr1i2 Marian Sołtys Sangerhausen 2009.oraz Magda Jarszak nr3i4.

1 komentarz do “Scharlachglut”

  1. Jacek napisał:

    Ta róża otrzymała w 1993 roku nagrodę AGM (Award of Garden Merit) od Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (Royal Horticultural Society), a w listopadzie 2011 była „rośliną miesiąca”:
    Brytyjczycy szczególnie zwracają uwagę na walor ozdobny owoców. Kwiaty w tym przypadku to raczej dodatkowy bonus. Sam fakt, że promują tę różę w listopadzie o czymś świadczy.

    Nagroda AGM też o czymś istotnym świadczy, m. in. o łatwości uprawy (w brytyjskich warunkach). Nie jest to nagroda o kryteriach sprofilowanych na róże (jak wspominane tu liczne nagrody typowo „różane”). Kryteria dla AGM są następujące:

    The AGM is intended to be of practical value to the home gardener. It is awarded therefore only to a plant that meets the following criteria:
    - It must be of outstanding excellence for ordinary garden decoration or use
    - It must be available
    - It must be of good constitution
    - It must not require highly specialist growing conditions or care
    - It must not be particularly susceptible to any pest or disease
    - It must not be subject to an unreasonable degree of reversion in its vegetative or floral characteristics

Napisz komentarz