Henry Hudson

henry-hudson henry-hudson1 henry-hudson2
henry-hudson4
fotografie – przez uprzejmość Pani Małgorzata Kralka w  rosarium L’Age bleu Rose Park, Stowarzyszenia Lost Beauties 2012.

Hybrid rugosa, mieszaniec rosa rugosa wyhodowany przez dr Felicitas Svejdę w roku 1966, której to introdukcje mieliśmy możność poznać w Polsce dzięki  szkółce Rosarium dr. A. Choduna i takim różom jak Alexaner MacKenzie czy John Cabot. . Róża ta w handlu oferowana jest w grupie mrozoodpornych róż w serii  znanych odkrywców/Explorer roses/.

henry-hudson  Fotografie – Marian Sołtys  w Roseto Botanico Cavriglia 2014.

Kwiaty białe, przypominające kwiat jabłoni o wielkości typowej dla rugosas, około 7-8 cm średnicy złożone z 25 płatków o zapachu goździków, rozwijają się z ciemno różowych, okrągłych a więc nietypowych dla rugosy pąków. Kwiaty w chłodniejszą pogodę są bardziej różowe, natomiast w gorącą prawie białe.  Pierwsze kwitnienie ma bardzo obfite ale drugie jest już wyraźnie oszczędniejsze.

henry-huds

henry-hudson Fotografie w rosarium van der Goot w Summerville USA rok 2017.

Krzew  ma pokrój kulisty,  półkarłowy, dorastając do 0,5 – 0,7 m wysokości, ale bardziej szeroki niż wysoki.  Bardzo odporny na choroby i skrajnie mrozoodporny.Tworzy odrosty korzeniowe, rozmnaża się też poprzez sadzonki zielne.

Liście rugosowate, małe.

Pochodzenie: Jako roślina rodzicielska posłużyła  stara odmiana, wyhodowana jeszcze w 1911 roku przez P.Lamberta  róża Schneezwerg, bardziej może znana jako Snow Dwarf. Powstała w wyniku dwukrotnego cyklu swobodnego zapylenia .Jest to odmiana siostrzana, postała z tego samego zapylenia co i David Thompson.

Napisz komentarz