Maigold

maigold-470 maigold-784

Mieszaniec rosa spinossisima,

Hodowca – hodowla Reimera Kordesa z roku 1953.

Kwiaty- w kolorze złotożółtym z miedzianymi cieniami, intensywnie pachnące. Kwiaty duże  10-12cm średnicy, półpełne, zbudowane z 14-16 płatków. Kwitnie bardzo wcześnie. Już sama nazwa sugerowała by, że kwiaty jej pojawiają się przed kwiatami innych odmian.  W zasadzie kwitnie raz w sezonie,  choć np: A. Rausch w swoim leksykonie pisze, iż kwiaty pojawiają się w sezonie kilkakrotnie, jednakże są to pojedyncze egzemplarze. Zaleca również przycięcie pędów po kwitnieniu by roślina nie traciła liści, byłbym tu jednakże ostrożny gdyż kwitnie na co najmniej dwuletnich pędach. M Monder  twierdzi iż nie zawiązuje owoców. Zakwita bardzo wcześnie. Kwiaty rozwijają się z szeroko stożkowych pąków o długości do 3cm. mocno pachnące. Kwiaty, początkowo są pomarańczowe, pomarańczowożółte aż w końcu stają się jasnożółte.

maigold-jpg2_ maigold

Krzew bujny, rozłożysty o szeroko opadających pędach z dużą ilością cienkich kolców zróżnicowanej wielkości, potrzebuje dużo miejsca by w pełni mogła pokazać nam swoje piękno.Liście duże, skórzaste, ciemno zielone, odporne na choroby grzybowe. Prowadzona jako pnąca potrafi dać pędy ponad 4m długości. Spotkałem się z bardzo rozbieżnymi opiniami na temat mrozoodporności.

maigold-jpg2_ maigold-jpg3_

maigold Fotografie obok – Małgorzata Kralka w rosarium Uetersen 2012.

Adam Chodun w swoim katalogu handlowym podaje iż wytrzymuje  mrozy do -32c. Stanisław Żyła, również z Poznania pisze o -26c ale HMF jest tu o wiele bardziej wstrzemięźliwy mówiąc 6 strefie usda. Ktoś tu przesadził. Przyjdzie zima i zweryfikuje. Szczyci się przyznanym jej w 1953 roku certyfikatem jakości ADR. Pod tym adresem znajdziesz fotografie i dowiesz się gdzie ją kupić,  http://www.rosarium.com.pl/k/?id=74/Maigold

Pochodzenie:Poulsen’s Pink x Fruhlingstag . Jest to więc potomkiem „Rosa Pimpinellifolia hispida ‚i odziedziczyła wiele cech swojego przodka, między innymi wczesność kwitnienia.

Jest jedną z roślin rodzicielskich* Jacqueline du Pre.

Fotografie Marian Sołtys w rozarium Pruhonice 2011 i w Olomouc 2012.

maigold maigold2

maigold3  Fotografie wykonane w Kew Garden 2016 .

3 komentarzy do “Maigold”

 1. S.Kicińska napisał:

  Mam tę różę od jesieni 2010 i tylko pamiętnej zimy 2011/2012 przemarzła do kopczyka. Ale wtedy przemarzła też rosnąca w tym samym miejscu od wielu lat Flammentanz.
  Poza tym to silna, zdrowa róża. Rośnie przy północnej ścianie i radzi tam sobie bardzo dobrze. Wcześnie zakwita i bardzo oryginalnie i silnie pachnie. W ubiegłym roku, po głównym kwitnieniu, po kilka kwiatów kwitło nieprzerwanie do sierpnia.
  Podwiązywałam ją od początku do kratki więc wyrosła jako pnąca. Pędy mają po 3-4m i chyba chciałyby więcej ale je przycinam.

 2. Jędrzejczyk napisał:

  Witam serdecznie Czy jest taka możliwość by mogł Pan zidentyfikować róże po zdjęciu?

 3. Bednarczyk napisał:

  Mam ją od kilku lat. Do tej pory byłam przekonana, że jest to róża raz kwitnąca, bardzo obficie i długo, ale tylko raz. Jakież było moje zdziwienie, gdy tej jesieni zakwitła po raz drugi i to.. w listopadzie!

Napisz komentarz