Stadt Rom

stad-rom stad-rom-2 stad-rom-3 stad-rom-4

stadt-room-spasowka.jpg Krzewiasta, nowa generacja róż okrywowych.

Hodowla -  nieodżałowanego, zmarłego w 2007 roku Hansa Jurgena Eversa z roku 2000.

Synonimy – Citta di Roma, Lilliana .

Kwiaty – Kwitnie pomarańczowo czerwonymi /łososiowo-pomarańczowymi/kwiatami o średnicy około 5 cm. Kwiaty są budowy pojedynczej składają się na ogół z 5-8 płatków. Kwitnie nieprzerwanie przez cały sezon.

Zapach -

stadt-rom-1 stadt-rom-2 stadt-rom-y

fotografie – przez uprzejmość Pani Kamila Szlązkiewicz, kolekcja własna.

Krzew zwarty o budowie kulistej, doskonale nadaje się do uprawy pojemnikowej. Wytrzymałość na mrozy – strefa 6 usda.”Rośnie wyjątkowo mocno, przy tym bardzo dobrze się krzewi i ma pokrój kompaktowy. Kwiaty łososiowo-różowe nie bledną pod wpływem ostrego słońca. Wysokość 50-60 cm; na m2 sadzimy 4 rośliny” – czytamy w opisie odmianowym oferty M. Spasówka.  fotografia tamże. Odmiana ta została laureatką nagrody ADR za rok 2007. Ma też honor Złotej Róży Hradec Kralove.

stadt-rom-4 stadt-rom stadt-rom2

stadt-roma Fotografie Święto róż w Końskowoli 2015

Pochodzenie: Footloose x Royal Bassino .

I jeszcze opis ze strony Związku Szkółkarz Polskich . „Róża z grupy okrywowych osiągająca wysokość do 0,7 m wysokości i podobną średnicę. Rośnie średnio silnie. Pędy sztywne, pokładające się na boki. Krzewy gęste, mocno rozkrzewione. Liście drobne, błyszczące, jasnozielone złożone z 5-9 listków.” Dodajmy jeszcze od siebie, że charakteryzuje się wzorową odpornością na choroby grzybowe.

stadt-rom Fotografie – Rosengarten Forst 2016

Kwiaty pojedyncze, różowe, drobne średnicy 2-3 cm skupione w wielokwiatowych, dużych kwiatostanach, o słabym zapachu. Zakwita w połowie czerwca i kwitnie obficie aż do jesieni. Dosyć mrozoodporna, pędy przemarzają tylko w mroźne i bezśnieżne zimy. Wymaga stanowisk słonecznych, miejsc osłoniętych od wiatru i łatwo nagrzewających się. Najlepiej rośnie w glebie cięższej, żyznej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie obojętnym lub słabo zasadowym. Polecana do nasadzeń w ogrodach przydomowych, parkach i zieleni osiedlowej, a także przy ulicach i na skarpach. Może być sadzona w pojemnikach. Wymaga niewielkiego okrywania na zimę.”

citta-di-roma citta-di-roma2 citta-di-roma3

citta-di-roma4 Fotografie – ogród różany w Monza rok 2018 .

Napisz komentarz