Quatre Saisons

rose-de-quatre-saisons-a_0 rose-de-quatre-saisons1a

Róża damasceńska. Pochodząca z Anglii i Irlandii, znana od XVI wieku, kwitnąca jesienią forma róży damasceńskiej. Ta bardzo stara odmiana wiąże bardzo bogato pachnące kwiaty przez cały sezon z tym, że szczyt kwitnienia osiąga wiosną-latem a jesienią kwitnienie jest już sporadyczne.

quatre-saison

quatre-saison2  fotografie – Marian Sołtys w Roseto Botanico Cavriglia 2014 .

Patrząc na jej kwitnienie od strony praktycznej, to tak naprawdę trwa ono dwa i pół do trzech miesięcy, ale to i tak dużo w porównaniu np. do Kazanlik którego kwitnienie  koncentruje się na przestrzeni miesiąca. Kwiaty o średnicy około 8-9cm w kolorze pięknego różu z ciemniejszym środkiem kwiatu. Róża ta w dużej mierze przyczyniła się do powstania  róż burbońskich i hybryd perpetual. Z tym powtarzaniem kwitnienia to nadal nie jest taka prosta sprawa i gdy będziemy ją uprawiać, niekoniecznie nam zakwitnie po raz drugi, ale z XIX wieku istniały specjalne techniki uprawowe, zmuszające ją wydawania powtórnie kwiatów. Na przykład  w czasie szczególnie suchego lipca , podlewano je obficie. Po przekwitnięciu stosowano również  cięcie pobudzające rośliny do ponownego wzrostu.

Zapach -  Posłużę się tu opinią Roberta Calkina, emerytowanego perfumiarza, który doradza Davidovi Austinowi.  Twierdzi, że jeżeli chodzi o zapach to jest to jego ulubiona róża. Zwykł mawiać: „Gdyby słońce pachniało, to pachniało by właśnie tak.” Inna jego ulubiona róża, to portlandzka Comte de Chambord.

quatresaisons11.jpg damask-rose-quatre-sesons.jpg

Inaczej zwana Autumn Damask,Rose Paestum, Rose de Castile, Rosa Damascena Semperflorens i wiele jeszcze innych ważnych nazw dla znawców. Od dłuższego czasu zabierałem się za te damasceńskie, ale jak tu o nich pisać skoro np: na help me find więcej miejsca zajmuje spis nazw synonimicznych/25nazw/niż cały pozostały opis róży. Mam wrażenie jak bym pisał o czymś bliżej nieokreślonym.

Pochodzenie – W  kwestii określenia pochodzenia pojawiają się poważne problemy. Możemy przyjąć za G.Thomasem iż to rosa damascena semperflorens x( rosa gallica x rosa moschata). Niestety to tylko jeden z wielu punktów widzenia. Gdy czytamy Pierre Lauversa, to on nie ma wątpliwości. Ostatnie ustalenia w zakresie badań genetycznych nie pozostawiają wątpliwości. Damasceńskie, powtarzające kwitnienie mają dokładnie to samo pochodzenie, wszystkie pochodzą od krzyżówki R.Gallica, R.Moschata i R.Fedtschenkoana. Pierwsza nie powtarza, druga późno kwitnie, a ostatnia jest dziko rosnącym powtarzającym kwitnienie gatunkiem z Azji Centralnej. Wszystkie Damasceńskie są faktycznie najprawdopodobniej mutacją samych siebie. Z kolei Ivan Louette w bardzo obszernie i starannie udokumentowanej pracy dowodzi, że na charakter damasceńskich decydujący wpływ miała róża abyssinica. Wątpliwościom i teroriom zda się nie ma końca…

quatre-saisons-2 quatre-saisons quatre-saisons-3

Jeżeli chodzi o czas narodzin nie popełnimy większego błędu określając go na wiek XVII. Kwiaty srebrzysto-różowe o bardzo silnym zapachu. Jest to najstarsza europejska róża , powtórnie kwitnąca. Najpiękniej wygląda gdy pąki nie są jeszcze całkowicie rozwinięte. W żadnym szanującym się ogrodzie różanym, którego właściciel zamierza uprawiać stare róże, nie może zabraknąć tej odmiany.

rose-de-quatre-saisons1aa_0

Krzew o energicznym wzroście i średniej wysokości do około 1,5m, okryty jest jasno szarozielonym listowiem. Dobrze toleruje cięcie, o wiele lepiej niż większość innych róż damasceńskich. Długi okres kwitnienia sprawia ,że są cenne w kompozycjach rabat mieszanych. Mocny i bogaty zapach czyni je przydatnym do tworzenia i komponowania potpourri

qutre-saisons-262 qutre-saisons-263

Jest też bardzo rzadka, biała forma tej róży, znaleziona przez Panią Gwen Fagan w Południowej Afryce .

Fotografie: Marian Sołtys w Rosarium Abbaye de Valsaintes 2010 i Pruhonice 2011 oraz Pani Elżbieta Kozak.

1 komentarz do “Quatre Saisons”

  1. ewa lipińska napisał:

    Mam w ogrodzie różę, która kwitnie w maju/czerwcu, ma różowe pełne kwiaty o silnym zapachu,który utrzymują również ususzone płatki. Liście o nieparzysto-pierzaste (7-9 listkowe) z kolcami. Krzew ma wiotkie łodygi, dorasta do 1,5 metra. Nie umiem zidentyfikowac gatunku. Czy jest to może róża damasceńska czy stulistna?
    Pozdrawiam
    Ewa Lipińska

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.