Danse du Feu

danse-de-feu.jpg danse-de-feu1a.jpg

Climber, hodowli Mallerina z roku 1954. Bardziej znana była po angielskojęzyczną nazwą Spectacular rozpowszechnioną w Ameryce Północnej. Spektakularna była wówczas przede wszystkim jej barwa.

danse-de-feu-bagatelle-073 Fotografie: Marian Sołtys rosarium Bagatelle 2011.

Kolor szkarłatno pomarańczowy był wówczas ewenementem, do tego kwiatom średnicy 7 cm, towarzyszy jeszcze zapach i to zapewne zapewniło jej dużą popularność. Kwitnie non stop małymi wiechami  kwiatów po 5-7 szt , przez cały sezon z wyraźnymi dwiema falami kwitnienia. Wiosną i wczesną jesienią. Kwiaty przypominają wyglądem bardzo gęsto uplecione o fantazyjnej formie „koszyczki” o średnicy około 10 cm. które niestety z wiek tracą kolor.

danse-de-feu1a danse-de-feua

Krzew o wzroście 2,5-3m wysokości.Po przekwitnięciu  pokrywa się uroczymi owocami o średnicy 2cm, które doskonale kontrastują ze skórzastymi atrakcyjnymi ciemno zielonymi liśćmi. Mrozoodporność 6 strefa usda. Toleruje uprawę w półcieniu, nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Krzewy dobrze oczyszczają się z przekwitłych kwiatów a roślina lubuje sie w miejscach przewiewnych i dobrze nasłonecznionych, czyli najlepiej będzie się czuła na pergolach i łukach.

Liście ciemno zielone w młodości brązowawe, lśniące o skórzastej teksturze.

Pochodzenie:Paul’s Scarlet Climber x siewka r. multiflora. sama z kolei była jedną z roślin rodzicielskich Kalahari oraz *Coral Glow*. Fotografie: Marian Sołtys w Europa Rosarium Sangerhausen oraz Tete d’Or w Lyonie.

Napisz komentarz