Celsiana

celsiana-3 celsiana-jpg2_ celsiana celsiana-tr

Fotografie -Przez uprzejmość Panie; Małgorzata Kralka i Urszula Trętowska w rosarium Meldorf 2012.

Róża damasceńska.

Hodowca – Sprowadził ją do Francji z Holandii przed rokiem 1732 Jacques Martin Cels, gdzie to już była nieco zapomniana choć wcześniej często i chętnie portretowana była przez van Huysuma. Oglądając ją czujemy, że jest jedną z najpiękniejszych starszych róż damasceńskich. 

Synonimy – Toteż nazywano ją Van Huysum ale też Mutabilis lub La Cocquette, jest oczywiście jeszcze szereg innych nazw. Na przykład w rosarium Barcelony figuruje pod nazwą Belle Couronnee.Te dwie kolejne fotografie pochodzą właśnie z tego rosarium.

belle-couronee-2 belle-couronee

Kwiaty jasnoróżowe w pięknym ciepłym odcieniu,otwierając lekko karbowane, jedwabiste płatki ukazują jaskrawożółte pręciki w centrum, z wiekiem kwiaty bledną na słońcu do prawie białych, ale nadal jest to znakomity odcień. Półpełne kwiaty o średnicy około 6cm. rozwijają się raz w sezonie z zabarwionych na czerwono pąków, wydzielając przytłaczający, solidny zapach róż damasceńskich. Kwitnie późno.

celsiana1a celsianaa

Krzew dorasta do 2,0 m i okryty jest atrakcyjnymi jasnozielonymi , lekko szarawymi liśćmi, ma otwarty pokrój.

celsiana

celsiana2 fotografia -przez uprzejmość Pani Urszula Trętowska.

Z tego też względu przycinamy go po skończonym kwitnieniu by wzmocnić pędy natomiast pędy nieprzycięte w jakiś sposób powinniśmy podeprzeć gdyż pod ciężarem kwiatów gałęzie będą się pokładały. Mrozoodporność strefa 4b usda. Wyobraźmy sobie teraz tą zjawiskową różę w towarzystwie niebieskich ostróżek lub dzwonków. Poezja.

celsiana-2 celsiana-3 celsiana-4 celsiana

Pochodzenie: Nieznane. Róża ta zawdzięcza swoje imię botanikowi Thory, który nadał je by upamiętnić swego przyjaciela Jacquesa Martina Celsa pisząc komentarze do rycin Redouta w słynnym Les Roses.

celsiana-jpg2_ celsiana-jpg3_

Jak pisze z przekąsem Brent Dickerson, Redoute i Thory znani są z tego ,że przechrzcili wiele róż, nadając im nowe imiona podczas opisywania ich. Celsiana jest jedną z nich.

celsiana-jpg5_ celsiana-jpg6_

Fotografia nr1 Dorota Blicharz Mainau 2009, nr2 Marian Sołtys w rosarium parku Tete d’Or w Lyonie. Kolejne Elżbieta Kozak. Wreszcie ostatnie cztery M.Sołtys w rosarium Pruhonice 2012.

celsiana celsiana2

celsiana3  fotografie – Marian Sołtys, ogród różany Florencja 2014.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.