Cardinal Hume

cardinal-hume-1a.jpg

Picture 1 of 29

cardinal-hume

Fotografie- Marian Sołtys, mainau 2009, L’Hay 2011 i Elżbieta Kozak 2011.

Róża parkowa, hodowli firmy Harkness z roku 1984. Kwiaty, a dokładnie mówiąc ich barwa, jest tak podobna pod wieloma względami do róży galijskiej Cardinal de Richelieu, że nie może być mowy o przypadkowym nazwaniu jej na cześć arcybiskupa Westminsteru  kardynała Basila Hume’a zmarłego w 1999 r.

cardinal-hume705 cardinal-hume-704

Kwiaty o średnicy  około 8cm, otwierają się z małych, niemal kulistych pąków.  Zbudowane z około 30 płatków,w kolorze  kardynalskiej purpury ciemnieją z wiekiem, kolor ten nie jest zbyt często spotykany u współczesnych róż. Kwiaty mają owocowy zapach z cynamonową nutką , który to doskonale rozchodzi się w wilgotnym powietrzu. Kwitnie obficie i ciągle przez cały sezon.

Krzew wyrasta w zależności od warunków uprawowych od  80 do 180cm wysokości. Pokrój ma  rozłożysty(jest szerszy niż wysoki) a  okryty jest ciemnozielonymi matowymi liśćmi. Pędy uzbrojone są w nieliczne, niewielkie kolce. Miałem okazje podziwiać tą odmianę na wyspie kwiatów Mainau. Zrobiła na mnie doskonałe wrażenie, jest idealnie wpasowana w klimat róż francuskich. Wielka szkoda, że nie będę mógł jej mieć w swoim ogrodzie. Niestety przybiera parkowe rozmiary – może dzięki fantastycznemu klimatowi Mainau. Odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne.Tolerancyjny na uprawę w cieniu. może też być uprawiany na gorszych glebach. Cechuje ją też dobra odporność mrozowa bo 5 strefa usda.Jesienią zakłada wiele pomarańczowych owoców.Ogólnie możemy powiedzieć, że róża ta, ma wiele wspólnych cech z angielskimi różami D. Austina.

Pochodzenie: Cytuje za P. Harknessem – „Hodowca użył liliowych i purpurowych szkockich odmian jako rodziców: siewka x Frank Naylor”. – choć HMF sugeruje istnienie  rozbieżnych opinii na temat pochodzenia tej róży -to  przecie Harknessowie chyba najlepiej wiedzą jak to naprawdę było. Fotografie: Marian Sołtys Mainau 2009 oraz Roseraie L’Hay 2011.

cardinal-hume-posag-newcastle-vikipedia.jpg Kardynał Basil Hume /1923-1999/arcybiskup Westminster.W czasie swojej kadencji doprowadził do tego, że katolicyzm stał się bardziej akceptowany w Anglii, rzecznik umiarkowanych poglądów. Również w czasie jego kadencji doszło do przełomowej wizyty papieża Jana Pawła II w Anglii.Na fotografii pochodzącej z vikipedii posąg kardynała Hume’a w Newcastle, jego rodzinnym mieście.

1 komentarz do “Cardinal Hume”

  1. Ewa Miszczak napisał:

    Mam ją przez pomyłkę, zamawiałam w szkółce inną odmianę, posadziłam otrzymaną sadzonkę jesienią, pięknie przezimowała a wiosną okazało się, że to nie ta, na którą czekałam. Nawet myślałam oddać ją mojej mamie, u której lądują wszystkie moje niechciejstwa, ale zbyt zaintrygował mnie głęboki, piękny kolor i aksamitna faktura kwiatów, które wcale okazałe nie są. Przesadziłam ją w inne miejsce, odchorowała, złapała wszelkie możliwe choróbska, ale kwitła do mrozów. Uznałam, że wywalczyła sobie miejsce w moim ogrodzie i dałam jej spokój. Zobaczymy co zdziała w przyszłym sezonie. Dopiero kilka dni temu odkryłam jej nazwę i rozmiary, wcześniej myślałam, że to rabatówka, ponieważ taki przybrała przez sezon pokrój. W związku z tym będę musiała nieco poskramiać jej pęd ku rozrastaniu się, bo rośnie dość blisko ekspansywnej Moje Hammarberg.

Napisz komentarz