Aachener Dom

panthere-rose-aachener-dom

Mieszaniec herbatni hodowli Marie Luise Meilland z roku 1981.Zwana również Panthere Rose bądź też Pink Panther . Kwiaty ma srebrzystoróżowe z ciemniejszymi brzegami płatków o średnicy do 12cm. Pachnie owocowym , słodkim zapachem kwiatów zbudowanych z około 40 płatków. Nadaje sie na kwiat cięty.

aachener-dom-galicja-2011-354a aachener-dom-galicja-2011-355a

Krzew o pokroju wyprostowanym i średnim wzroście dochodzącym do 90 cm.Może być uprawianą w półcieniu. Nadaje się do uprawy na tarasach w pojemnikach. A. Rausch w swoim leksykonie Daumonda na stronie 104 pisze:”Silna, znosząca niskie temperatury róża o zdrowych liściach i odpornych na deszcz kwiatach. Nadaje się do ostrzejszego klimatu. W 1982 roku, otrzymała wyróżnienie ADR za wyjątkową jakość. ” HMF nie potwierdza tej opinii w części dotyczącej mrozoodporności klasyfikując ją tak jak każdego innego mieszańca herbatniego do 7 strefy usda.

Pochodzenie: Coppelia 76 x MEInaregi .Fotografia: Marian Sołtys Willa Ephrussi 2010 oraz Arboretum Borova Hora 2011..

aachener-dom-z-wikipedii.jpg Aachener Dom – to najstarsza katedra w północnej Europie. Nazywana cesarską katedrą.Przez 600 lat od 936 roku do 1531 koronowało się w nim 30 władców Niemiec i 12 królowych. Budowę rozpoczął Karol Wielki w roku 792 a kościół wyświęcony został w roku 805 przez papieża Leona III.

1 komentarz do “Aachener Dom”

  1. Ann napisał:

    Witam,
    Rok temu wsadziłam kilka róż pnących, które kupiłam w balocie. Rozrosły się pięknie, powyrastały nowe zdrowe dwumetrowe pędy. Niestety wczoraj robiąc porządki w ogrodzie, podciełam róże i skróciłam te pędy, teraz mają po 50cm.
    Moje pytanie: czy źle zrobiłam?
    Dziękuję,

Napisz komentarz