World Rose Hall of Fame Winners

hall_of_fame.gif Inaczej World’s Favorite. Są to róże wybierane w głosowaniu powszechnym przez przedstawicieli poszczególnych państw członkowskich World Federation of Rose Societes – raz na trzy lata. Oto lista zwycięzców: Listę otwiera laureatka nagrody Róża Świata za rok 1977 – Peace.

*Peace* -1977

*Queen Elizabeth* 1979

*Fragrant Cloud *1981

*Iceberg * 1983

*Double Delight* 1985

*Papa Meilland *1988

*Pascali *1991

*Just Joey* 1994

*New Dawn *1997

*Ingrid Bergman *2000

*Bonica *2003

*Pierre de Ronsard *2006

*Elina *2006

Graham Thomas 2009

Sally Holmes  2012

Cocktail  2015

Wybiera się też The Old Rose Hall of Fame. Tytułem tym honorowane są róże ważne z genealogicznego punktu widzenia, lub te róże, które cieszą się uznaniem miłośników róż na świecie przez dłuższy okres czasu.  Laureatami tej nagrody, jak dotąd, zostały:

*Cecile Brunner*

*Gloire de Dijon*

*Gruss an Teplitz*

*Mme Alfred Carriere*

*Mme Hardy*

*Old Blush*

*Souvenir de la Malmaison*

* Rosa Gallica Officinalis *

* Charles de Mills *

Lista ta może budzić nasze wątpliwości, a niektóre wybory jak np. Elina są z pewnością kontrowersyjne, ale spójrzmy na to z lekkim przymrużeniem oka jako na pewnego rodzaju ciekawostkę socjologiczną. Tak oto zmieniają się nasze gusta i preferencje. W  początkach XIX w. liczyło się przedewszystkim kwitnienie, kształt krzewu nie miał większego znaczenia. Potem pokrój stał się ważny ale zgubiono zapach. Dziś okazuje się, że najpiękniejsze były róże stare „nostalgiczne, romantyczne, renesansowe, babuni”. W te pędy więc wszyscy produkują kolejne kopie i wcielenia. Nie od dziś wiemy ,że najlepiej jest być zdrowym, pięknym i młodym. Podobnie z różami. Szukamy tej idealnej. Pachnącej, mrozoodpornej, niewrażliwej na choroby, o kwiecie trwałym. Strach pomyśleć co to będzie jak znajdziemy.

Napisz komentarz