Just Joey

justjoey-2.jpg justjoey.jpg

Mieszaniec herbatni.

Hodowca – Wyhodowany w szkółkach Cants of Colchester prze Rogera Pawseya  w roku 1972.

Kwiaty – duże powyżej 10 cm średnicy o postrzępionych płatkach, pomarańczowe, płowo morelowe /a może jeszcze jakoś inaczej/ z czerwonawym żyłkowaniem, zbudowane z 30 płatków, bardzo mocno pachnące. Wszystko to nadaje jej wyjątkowy charakter. Kwiaty dobre do cięcia. Bardzo charakterystyczny, rzadko spotykany kolor kwiatów. Do uprawy w pełnym słońcu. Kwitnienie o charakterze ciągłym . Charles Quest Ristson w swojej Encyclopedia of roses wpadł w takie oto poetyckie uniesienie:”Wielką siłą Just Joey jest jej niewątpliwe piękno na wszystkich etapach rozwoju, czy to jako elegancko rozwijający się pączek, czy też w pełni ekspandujący kwiat z dużymi, znacznymi, falistymi płatkami rozkosznie rozmieszczonymi wokół jego szkarłatnych pręcików.” dodajmy jeszcze dla porządku , że  jej pierwotny kolor z czasem staje się  kremowy czy też wręcz biały. Lepiej prezentuje się w chłodniejszą pogodę, kolory wówczas tają się głębsze, intensywniejsze a i zapach mocniejszy.

just-joey just-joey1 just-joey2

just-joey3 Fotografie Regent’s _Park – Queens Mary Garden 2016

Krzew-  o dużym wigorze, wyrasta do 1,2m wysokości, dobrze rozgałęzia się. Nie miałem okazji widzieć tej róży, nic też o niej wcześniej nie słyszałem, jednakowoż jest ona laureatem niezwykle prestiżowej nagrody World’s Favorite za rok 1994 przyznawanej przez World Federation of Rose Societes.

just-joey

just-joey2 Foto = monza

Pochodzenie: *Fragrant Cloud* x Dr. A.J.Verhage. Fragrant Cloud roślina rodzicielska Just Joey, to również laureatka tego samego wyróżnienia tylko, że z roku 1981. Z kolei Just Joey jest wspólnie z Louis de Funes rodzicem innej wspaniałej róży Abbaye de Cluny. Posłużyła też jako roślina mateczna dla *Frontier Twirl *G.Buck’a.

Peter Harkness w Modern Garden Roses tak opisuje historię powstania nazwy tej róży „…hodowca Roger Pawsey, chciał nazwać tą różę imieniem swojej żony Joanny, którą w skrócie nazywano Joey, ale Joey Pawsey w angielskim nie brzmi dobrze, byłoby to coś jak ‚skręcony język’. i tu do akcji wkroczył ojciec Rogera , który zasugerował: to w takim razie nazwijmy tą różę Just Joey(po prostu Joey). I tak zostało…”

3 komentarzy do “Just Joey”

  1. Smutek Nela napisał:

    Poluję na tę różę ,ale nie znalazłam miejsca sprzedaży…Może ktoś mi pomoże..?

  2. admin napisał:

    Szkółki Austina mają ją w swojej ofercie i wiele innych, głównie angielskich szkółek .

  3. Sofi napisał:

    Mam tę różę u siebie w szkółce, zapraszam. http://www.studiosulek.pl

Napisz komentarz