Parole

parole.jpg parole-spasowka.jpg

Mieszaniec herbatni.

Hodowla – W.Kordes & Sons z około 2001 roku.

Synonimy – W Anglii sprzedawana jest pod nazwą Buxom  Beauty. Spotkamy ją też pod wymowną nazwą XXL.We Włoszech , do sprzedaży wprowadziła ją w roku 2010, firma Rose Barni pod nazwą Wanda Ferragamo.  W internecie  spotkamy się z wprowadzającymi w błąd informacjami jako by była wyhodowana w firmie Rose Barni. Takie mylące informacje spotkamy np. na stronie Toskańskiego Towarzystwa Ogrodniczego. Wanda Ferragamo była żoną sławnego obuwnika Salvatore Ferragamo. Po jego śmierci przejęła firmę i uczyniła z niej markę globalną.

wanda-ferragamo2 wanda-ferragamo3

wanda-ferragamo4  Fotografie – Marian Sołtys w kolekcji Barni Pistoia 2014.

„Kwiaty ciemnoróżowe duże (14 cm średnicy), o mocnym upajającym zapachu,  wys. 80 cm. Liście ciemnozielone, duże i błyszczące. Odmiana mało podatna na choroby liści.

parole parole parole

Nadaje się na kwietniki i kwiat cięty.

xxl-a xxl1a xxl2a

Fotografia nr1 pochodzi z wystawy zorganizowanej na Święto Róż Końskowola 2009 M.Sołtys. fotografia nr 2 .Pani Małgorzata Spasówka, kolejne to Jan Wiązowski Końskowola 2010, oraz Elżbieta Sołtys w rosarium parku Tete d’Or w Lyonie.

parole parole2

Fotografie powyżej – Święto róży Kutno 2012, przez uprzejmość Pani Teresa Monsingiewicz. Dodam jeszcze, że na Święcie róży 2018, została obwołana najpiękniejsza różą tej właśnie edycji święta.

parole

parole2   Fotografie – Marian Sołtys Święto róży w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego 2014.

Napisz komentarz