Laguna

laguna-1a.jpg laguna.jpg laguna-spasowka.jpg

Z wyglądu i po jednej z roślin matecznych jest to mieszaniec r. kordesii ale bezpieczniej jest nazwać ją współczesnym mieszańcem międzygatunkowym.

Hodowla- Timm Herman Kordes  z roku 2004.

Kwiaty ciemnoróżowe o bardzo intensywnym przyjemnym, owocowym zapachu. Budowa kwiatu ćwierćrozetowa w typie starych róż, kwiat o średnicy 8-9 cm , złożony z ponad 40 płatków. Kwitnie małymi kiściami kwiatów, bardzo obficie, przez cały sezon.

laguna-k laguna

Fotografie – przez uprzejmość Pani Małgorzata Kralka Europa Rosarium Sangerhausen 2013.

Krzew – jest klimberem do 2,5m wysokości, bardzo dobrze okryty ciemnozielonymi błyszczącymi liśćmi. Jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne i na choroby grzybowe.

Liście – ciemno zielone, błyszczące.

Pochodzenie – /La Sevillana x Sympathie/ x siewka własna hodowcy.

Fotografie 3 i 4 Cezary Blicharz Europa Rosarium Sangerhausen 2009.

6 komentarzy do “Laguna”

 1. Ziembicka napisał:

  Laguna (Kordes 2004) – przepiękne, wielkie, słodko pachnące kwiaty przyciągają niestety liczne robactwo. Liście dość zdrowe, ale nie aż tak super jak zachwalają sprzedawcy, jakaś plamistość jesienią się przytrafia. Rośnie średnio intensywnie, właściwie tak sobie.
  Zakwita dość wcześnie, w pierwszej połowie czerwca, zależy od roku. Pierwsze kwitnienie niezwykle intensywne, potem różnie to bywa, ale do października zawsze coś tam kwitnie. Na stanowisku bardzo nasłonecznionym kwiaty trochę „przypalają się”, ale są trwałe.
  W miarę mrozoodporna. Po zimie (bez zabezpieczeń) trzeba trochę pędów usunąć, ale niewiele, generalnie trzyma się.

 2. Ziembicka napisał:

  Sweet Laguna – moim zdaniem lepsza od Laguny: liczne gęste pędy, dużo liści, zdrowa, kwiaty nie przysychają na słońcu. No i jest piękna!

 3. Barbara Osuchowska napisał:

  A u mnie odwrotnie: 4 rok, brak zdrowych nowych pędów, jeden długi i chory, znów kolejny zresztą pojedynczy do wycięcia, ale zostawiłam tej wiosny aby jakieś kwiaty ujrzeć (mimo że chory zakwitł na czubku kilkoma bladoróżowymi kwiatami, lekki zapach pewnie go wytnę), i jeszcze jeden jak zwykle co roku cieniutki, maluteńki lichy wiotki- zostawić by były ślady istnienia tej róży czy też wiosną wyciąć…albo wyrzucić całą roślinę.

 4. Barbara Osuchowska napisał:

  oczywiście dotyczy : Sweet Laguna. U mnie zdecydowanie lepsza jest przy niej obok rosnąca Laguna.

 5. Agnieszka Wierzbicka napisał:

  W zeszłym roku zachorowała na antraknozę. Ciężka sprawa. Co prawda był to sezon szczególnie korzystny dla tej choroby. Wykonujcie Państwo opryski miedziowe. Stężenie dostosowane do rozwoju lisci.

 6. admin napisał:

  Prosiłbym o kilka zdań więcej. Czytelnicy będą wdzięczni.

Napisz komentarz