Kordes Sondermeldung

kordes-sondermeldung.jpg geranium.jpg

Floribunda. Bardziej znana pod nazwą Independece ale też spotykamy Geranium czy też Reina Elisenda. Hodowla Kordes z roku 1951. Kwiaty czerwonopomarańczowe/ceglaste,miniowe/,o średnicy około 9 cm. zbudowane z 35 płatków, silnie pachnące. Kwitnie obficie przez cały sezon.

kordes-sondermeldung-221 kordes-sondermeldung-222 kordes-sondermeldung-223

Ten silnie rosnący i bardzo rozłożysty krzew osiąga wysokość około 50 cm. Pędy są zakończone jednym lub kilkoma krótkostożkowatymi, tępymi pąkami. Kwiaty są pełne, duże początkowo szkarłatne, później miniowoczerwone. W dolnej części swej zewnętrznej strony płatki mają odcień czarny. Liście są błyszczące, ciemnozielone.
Odmiana ta jest protoplastą wszystkich pomarańczowoczerwonych róż i dzięki swej specyficznej, przez dłuższy czas nieznanej, barwie – była wartościowym uzupełnieniem asortymentu róż. W ostatnich latach jednak jest coraz rzadziej uprawiana, ponieważ jej liście są silnie porażane przez czarną plamistość.

kordes-sondermeldung-jpg2_ kordes-sondermeldung

Najzdrowiej rosną egzemplarze pienne; najlepiej też uwydatnia się wówczas nieco zwisły pokrój tej odmiany. Róża ta bezpośrednio przyczyniła się do powstania tak wielkich kreacji różanych jak:Charles de Gaulle, Carina, Zorina, Prominent, Coctail, Baccara ,czeską Usvit, Parkzauber, Clair Matin, Katherine Mansfield i wiele innych.

sondremeldun sondremeldun2

sondremeldun3  Fotografie – Marian Sołtys w ogrodzie różanym we Florencji 2014.

Zwłaszcza okazała się wspaniałą odmianą ojcowską współuczestnicząc  w powstaniu: Amma, Baccara, Gartendirektor Glocker, Grand Gala, Feurio, Miss France .Werner Gostschalk w swoimPoradniku dla miłośników róż” twierdzi, że róża Kordes Sondermeldung swoistą dla siebie barwę cegły/minii/ przekazała aż 174 potomkom!

Pochodzenie : Baby Chateau x Crimson Glory. Fotografia nr2 Patsy Cunningham

pozostałe Marian Sołtys Rosarium w Baden 2011, oraz w rosarium Bratysława.

Na początku swej olśniewającej kariery, Wilhelm Kordes, zamarzył by wyhodować ciemno czerwonego mieszańca herbatniego z użycie Madame Caroline Testout. .W tym celu wykonał kilka obiecujących jego zdaniem ,krzyżówek na przykład z General Jacqueminot , ale żadna z uzyskanych tak siewek  nie była czerwona. Po wielu próbach i bezowocnym błądzeniu , Kordes stwierdził, że nie będzie możliwe uzyskanie czerwonej róży bezpośrednio od „Mme”. Caroline Testout „, więc skupił się na innych  swoich siewkach .nie zrezygnował on całkowicie  ze swego pierwotnego zamysłu wyhodowania róży czerwonej z użyciem Madame Caroline Testout. Wybrał  drogę pośrednią. Mianowicie zwrócił uwagę na innego  różowego mieszańca herbatniego Fredericka Ewansa, dziś już utraconego - Superb. Rodzicami tej róży była właśnie Madame Caroline Testout  z Willowmere. Otóż krzyżując ową Superb z Sensation otrzymał w roku 1929, wspaniałą, wymarzoną i jak najbardziej czerwoną  Cathrine Kordes.   Jednakże Kordes dążył do jeszcze bardziej czerwonej i bardziej aromatycznej róży. Skrzyżował więc „Cathrine Kordes” z „W.E. Chaplin „a jedną z otrzymanych  tak w roku 1935   siewek, okazała się „Crimson Glory” – bardzo ciemnoczerwona, bardzo aromatyczna i bardzo popularna na całym świecie. Róża ta  da w roku 1951, już po wojnie, jeszcze jedną ciemno czerwoną sławę Kordesów. Independence/ Baby Chateau x Crimson Glory/   to pomarańczowoczerwona róża, która wstrząsnęła światem, kiedy została wprowadzona, poprzez wytworzenie pelargonidyny , substancji chemicznej nadającej pelargoniom ich unikalny  odcień,

Napisz komentarz